Четири белоглави лешояда са намерени отровени в Благоевградско

48
© pixabay

Четири белоглави лешояда са намерени отровени (два мъртви и два са реанимирани) на територията на Община Благоевград, село Мощанец. Случаят е от 3 март 2025 г., съобщават от Фонд за дивата флора и фауна.

От там посояжат, че е много вероятно, изведено от предишен опит, да са отровени над 10 лешояда, чиито тела ще бъдат откривани в следващите дни. В предишни подобни случаи, жертви на отровата са намирани различни видове диви животни в близкия периметър (гора, храсти) на примамката – орли, гарвани, лисици, язовци, вълци и други.

Белоглавият лешояд Бювал, дарен от Зоопарк Париж ZooParc de Beaval с GPS предавател, подава сигнал, индикиращ тровене в района на село Мощанец, общ. Благоевград, в рамките на Натура 2000 зоната Орановски пролом - Лешко (BG0001022). Спешната намеса на екипа от Фонд за дивата флора и фауна, по чийто проект „Нов живот за лешоядите“ се възстановява популацията на лешоядите в Кресненския пролом, пристига на мястото.

Бювал и още един лешояд са спешно реанимирани с антидот в Центъра за диви животни в село Ракитна. Други два лешояда са намерени безжизнени до наръсена с отрова крава в селскостопански обор в Мощанец. Адекватна и бърза е намесата на полиция, следователи, ветеринари от БАБХ и Инспекторат към Община Благоевград в късните часове на националния ни празник. Проведено е разследване и е започнато досъдебно производство, допълва БТА.

Използването на отровни примамки за убиване на едри хищници (вълци, чакали, лисици, мечки) и бездомни животни (кучета и котки) е строго забранено и се преследва от закона. Отровите са неселективен метод за убиване, който причинява изключително мъчителна и жестока смърт, освен това се натрупва по хранителните вериги и трае много дълго. Веднъж заложена, отровата може да попадне в подпочвени води, дивеч, растения или ядливи гъби и така да доведе до човешка смърт, съобщават от Фонд за дивата флора и фауна.

В момента около 17 двойки лешояди мътят в Кресненския пролом. Това значи, че ако единият родител е загинал от отровата, другият ще го чака върху яйцето, за да се сменят, а когато това не се случи, ще напусне гнездото, подбуден от глад, и яйцето ще се охлади, без шанс да се излюпи малкото. Това се случва дни преди още белоглави и черни лешояди, дарени от Испания, да бъдат доставени и освободени в района на Кресненския пролом, пишат още от Фонд за дивата флора и фауна.

Сега много повече лешояди са с прикачени GPS предаватели, които са следени от природозащитници дистанционно. Бързо се идентифицира необичайно поведение на птицата или смърт, локализира се мястото на проблема и спешно се посещава от отговорните институции. Примамката се премахва от мястото и се предотвратява тровене на десетки и стотици други животни да ядат от мършата в следващите дни. Така се случи през 2017 година в село Церово, където измряха над 30 лешояда и стотици други животни в рамките на месец, преди да се установи мястото на тровене.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
48

Свързани новини

Водещи новини

Четири белоглави лешояда са намерени отровени в Благоевградско | Новини.бг