Огледът е продиктуван от ангажимента на областния управител, съгласно промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, за поддържане на брегоукрепителните и хидротехническите съоръжения.
Брегозащитните съоръжения на залива "Болата" са в силно разрушено състояние, констатира проверка, извършена на 21 февруари. Тя беше назначена от областния управител след поредица от сигнали на местната общност и Сдружение "За туризма на Калиакра". В проверката участие са взели представители на Областна администрация Добрич, Община Каварна, Басейнова дирекция "Черноморски район", РИОСВ и "Геозащита" – Варна, съобщава БНР.
В отговора се допълва, че още през 2020 г. от "Геозащита" Варна е сезиран областния управител на Добрич за предприемане на действия по компетентност, а движението на хора по и около брегоукрепителните съоръжения е определено като опасно, и криещо риск от инциденти, заради което следва да бъдат обезопасени.
Миналата година отново е сезиран областния управител за предприемане на действия по компетентност. Въпреки това от БДЧР, както и от РИОСВ, отговарят за БНР, че към момента няма постъпило уведомление за инвестиционно предложение за извършване на ремонтни дейности на буните.
По повод изпратено запитване за резултатите от проверката, от БДЧР отговарят, че и на двете буни на залива "Болата" се наблюдават големи пукнатини, разрушено бетоново покритие, преобърнати стоманобетонни елементи, арматурата е корозирала.
)