)
Палеонтолози са открили най-стария известен в света мегараптор (Megaraptora), който е месояден динозавър теропод (Theropoda) и първото доказателство за кархародонтозавър (Carcharodontosaurus) в Австралия в ново изследване, съобщава БТА.
Древната екосистема на Виктория е била доминирана от големи мощни мегараптори, които са били дълги около 6-7 метра, както и от по-малки кархародонтозаври - 2-4 метра и пъргавите, дълги около метър, Unenlagiinae или „южни хищници“, смятат изследователите.
Изследването, публикувано в Journal of Vertebrate Paleontology, описва вкаменелости на пет теропода - група двукраки динозаври, открити по крайбрежието на югоизточния австралийски щат Виктория.
Според изследването две от вкаменелостите представляват най-старите известни мегараптори в света и предполагат, че австралийската фауна е играла ключова роля в екосистемите на древния суперконтинент Гондвана.
„Откриването на кархародонтозаври в Австралия е новаторско“, казва съавторът на изследването Джейк Котевски. „Завладяващо е да се види как йерархията на хищниците във Виктория се е различавала от тази в Южна Америка, където кархародонтозаврите са достигали размерите на Тиранозавър рекс до 13 метра, издигайки се над мегарапторите. Тук ролите са разменени, което подчертава уникалността на австралийската кредна екосистема.“
Палеонтолозите смятат, че находките пренаписват еволюционната история на динозаврите тероподи и показват, че йерархията в Австралия през кредата се е различавала от тази в Южна Америка през същия период.
Последвайте канала на