)
"Русия използва комбинация от тактики в преговорите за край на войната в Украйна, като основната ѝ стратегия изглежда е насочена към печелене на време, запазване на завоюваните територии и изтощаване на Украйна и Запада", на мнение е ChatGPT.
1. Протакане и контрол над темпото на преговорите
2. Дипломатически натиск и разделение на Запада
3. Предлагане на „мир“ при неизгодни за Украйна условия
4. Използване на заплахи (ядрен шантаж, ескалация)
5. „Замразен конфликт“ като краен резултат
Изтощителна дипломация и стратегическо протакане, са в кратко обобщение техниките, които руската страна използва при воденето на преговорите за край на войната в Украйна, според изкуствения интелект ChatGPT на OpenAI.
Ако Русия не може да постигне пълна победа, тя може да използва модела на други конфликти, в които е участвала (например в Грузия или Молдова) – запазване на завоюваните територии, но без формално уреждане на войната. Това би отслабило Украйна в дългосрочен план и би затруднило интеграцията ѝ в НАТО и ЕС.
Москва често предлага преговори, но подчертава, че териториалните завоевания трябва да бъдат признати за руски. Такива предложения целят да разделят украинското общество и Запада – част от държавите могат да поискат компромис в името на мир, докато други ще настояват за пълно изтегляне на Русия.
Русия редовно намеква за използване на ядрено оръжие или ескалация на конфликта, за да оказва натиск върху Украйна и Запада да направят отстъпки. Това е част от стратегията на „управляван хаос“ – създаване на усещане за нестабилност, която да принуди противниците ѝ да търсят споразумение.
Русия се опитва да раздели подкрепата за Украйна, като общува с отделни западни държави по различни начини – с едни води по-твърда политика, докато с други се представя като отворена за диалог. Кремъл също така използва пропагандни и дезинформационни кампании, за да насърчи умората от войната в западните общества.
Русия често използва забавяне на процеса като инструмент – сигнализира готовност за преговори, но поставя условия, които са трудно приемливи за Украйна и Запада. Това ѝ дава време да укрепи завоюваните територии, да консолидира контрола си върху окупираните региони и да изчака евентуална умора или разцепление сред западните съюзници.
Според големия езиков модел, всички техники, които Русия използва, "целят изтощаване на противника, печелене на време и налагане на руските условия като неизбежна реалност".
В крайна сметка, Русия използва комбинация от военен натиск, дипломатически маневри и дезинформация, за да опита да наложи най-благоприятните за себе си условия, като същевременно изтощава Украйна и Запада, обобщава изкуственият интелект.
И откроява някои от ключовите тактики, които бият на очи при преговорите. Ето и кои са те:
Последвайте канала на