)
Астрономи са наблюдавали атмосферата на планета извън Слънчевата система, картографирайки за първи път нейната триизмерна структура, предаде АФП, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър".
Астрономите отбелязват, че за първи път са успели да изследват атмосферата на планета извън Слънчевата система в подобна дълбочина и детайли.
В края на миналата година астрономи оповестиха откриването на рядък тип свръхгореща екзопланета, допълва БТА.
Екзопланетата WASP-121b е свръхгорещ Юпитер, разположен в Кърма - едно от трите съвременни съзвездия заедно с Кил и Корабни платна, образувани при разделянето на старото Арго Навис.
За изучаването на атмосферата на по-малки, подобни на Земята планети, обаче, ще са необходими по-големи телескопи. Сред тях ще бъде Изключително големият телескоп (ELT) на Европейската южна обсерватория, който е в процес на изграждане в пустинята Атакама в Чили, където се намира и Много големият телескоп (VLT).
Комбинирайки данни от четирите отделни телескопа на Много големия телескоп (VLT) на Европейската южна обсерватория, учените са разкрили уникален климат с мощни ветрове, които пренасят химични елементи като желязо и титан.
Миналия месец астрономи съобщиха, че са открили много силни ветрове в атмосферата на друга екзопланета, наречена WASP-127b.
Наблюдаваната екзопланета, наречена WASP-121b (Тайлос), се намира на 900 светлинни години от Земята.
Наблюденията са разкрили и наличието на титан, вероятно скрит в дълбините на атмосферата и останал незабелязан при предишни изследвания на екзопланетата.
Откритието отваря вратата за подробни изследвания на химичния състав и климата на други извънземни светове.
Този газов гигант се намира толкова близо до звездата си, че една година там трае само около 30 земни часа. В екстремен температурен контраст едната страна на екзопланетата е гореща, защото винаги е обърната към звездата, докато другата е много по-студена.
Чрез комбинирането на данните от четирите телескопа, астрономите са успели да изследват едновременно три различни слоя от атмосферата на WASP-121b. По-специално те са наблюдавали движението на желязото, натрия и водорода, което им е позволило да проследят ветровете в дълбоките, средните и повърхностните атмосферни слоеве.
"ELT ще промени правилата на играта за изучаване на атмосферите на екзопланетите", казват изследователите.
"Атмосферата на тази планета се държи по начини, които предизвикват нашето разбиране за това как функционира климатът - не само на Земята, но и на всички планети. Усещането е като да си в научнофантастичен филм", казва водещият автор на изследването Джулия Виктория Зайдел от Европейската южна обсерватория.
Въз основа на триизмерните наблюдения изследователите са открили сложни климатични модели в атмосферата. "Дори най-силните урагани в Слънчевата система изглеждат спокойни в сравнение с тях", казва Зайдел, допълвайки, че подобен тип климат не е наблюдаван досега на никоя планета.
Последвайте канала на