)
„Земетресенията са на много голяма дълбочина“, отбеляза Папазачос.
„Това е безпрецедентен феномен“, каза Папаниколау, обяснявайки, че сеизмичната последователност с колебания в интензитета може да продължи с месеци. „Ние непрекъснато анализираме данните."
„Шансовете за образуване на нов вулкан са изключително редки“, каза той.
Скорошната сеизмична активност в Санторини предизвика опасения за потенциално вулканично изригване. Сеизмолозите Димитрис Папаниколау и Костас Папазачос обаче поясниха, че регионът не е изправен пред образуването на нов вулкан, съобщава електронното издание на в. Kathimerini. И двата вулкана Камени и Колумбо, подчертаха те, не участват в настоящите сеизмични събития.
Наблюдавана е известна деформация на земята, включително издигане до 4 сантиметра в калдерата, пише Труд.
Папазахос сравнява кората с яйце, като магмата се опитва да пробие на определени места, образувайки вулкани. В други области черупката е твърде здрава, за да може магмата да проникне.
Папаниколау описва магматичните процеси като движение на магма от дълбоко под повърхността на Земята, издигаща се към кората, въпреки че рядко достига повърхността, за да образува вулкани.
Папаниколау отхвърли слуховете за вулканично изригване, заявявайки: „В момента няма шанс за вулканично изригване. И двата вулкана са спокойни. Той подчерта, че докато проникването на магма се случва на дълбочини, по-големи от 5 километра, е малко вероятно да предизвика изригване.
Що се отнася до продължаващата сеизмична активност, експертите обясниха, че тя е причинена от комбинация от магмени и тектонични сили.
„Имаме много вулканични земетресения. Имахме ги през 2011 г., а също и миналата есен. Тектонските земетресения са константа в Гърция. Сега се занимаваме с различен феномен, който изучаваме, който е свързан с проникване на магма и затова говорим за тектоно-магматизъм. В противен случай щяхме да говорим за тектоно-вулканизъм“, каза Папаниколау.
Последвайте канала на