Специалисти по зависимости с призив за внимателен и балансиран подход към вейповете

117
Специалисти по зависимости с призив за внимателен и балансиран подход към вейповете
© Istock

„В търсенето на по-малко вреди, немалка част от пушачите, които не успяват на да се справят с никотиновата зависимост, се обръщат към бездимни варианти на употреба на никотин, които им позволяват да намалят излагането си на силно токсичните вещества, съдържащи ce в традиционните цигари. Научните доказателства сочат, че никотиновите изделия и/или изделията без горене като цяло, имат важна роля в намаляването на вредите, свързани с тютюнопушенето и могат да помогнат на хората в процеса на овладяване на никотиновата зависимост.

„Въпреки че разбираме необходимостта от ефективни мерки за общественото здраве, смятаме, че подобна радикална стъпка може да доведе до значителни негативни последици, сред които увеличаване на черния пазар, нерегулираната търговия с продукти със съмнително съдържание и затрудняване на прехода на пушачите към по-малко вредни алтернативи“, пишат от асоциацията на специалистите по зависимости.

Множество международни здравни институции, включително Агенцията по обществено здраве на Великобритания (UK Public Health) и Американската агенция по храни и лекарства (FDA), които регулират тези продукти, признават електронните цигари като алтернатива с намален риск спрямо традиционните тютюневи изделия. Усилията на тези институции и препоръките за добра практика в намаляването на вредите от тютюнопушенето, са насочени към извършването на научна оценка, гарантираща, че са покрити стандартите за обществено здраве, както и налагането на строги мерки, целящи да предотвратят достъпа на непълнолетни до тези продукти, с приоритет към незаконно продаваните сред тях.“

Без прибързани решения и интелигентни регулации

Забрани няма да решат проблема, а ще го задълбочат

Какво предлагат специалистите?

От БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ НА СПЕЦИАЛИСТИТЕ ПО ЗАВИСИМОСТИ изпратиха Становище до Народното събрание на Република България, в което изразяват сериозни съображения относно пълната забрана на електронните цигари у нас. Според специалистите, пълна забрана няма да реши проблема, а ще доведе до разрастване на нелегалния пазар и до нови рискове за общественото здраве. Те призовават за внимателен и балансиран подход към регулацията на електронните цигари, основан на научни доказателства и ефективна регулация, а не на крайни рестрикции, които могат да имат обратен ефект.

Експертите алармират, че на пазара вече съществува голямо количество нелегални вейп продукти, включително такива, които се продават незаконно на непълнолетни. Част от тях съдържат примеси на опасни вещества и именно те са основната причина за зачестилите инциденти. Но вместо да се фокусира върху контрола на тези продукти и спазването на закона, предложението за забрана цели напълно да премахне и легалните, регулирани електронни цигари, които в много страни се разглеждат като по-малко вредна алтернатива.

Експертите призовават законодателите да не вземат прибързани решения под влиянието на медийна истерия. Вместо пълна забрана, която ще доведе до разцвет на нелегалния пазар, те настояват за интелигентни регулации, които ще защитят както здравето на потребителите, така и възможността за контрол върху този пазар. Те настояват за по-строг контрол върху търговията и предлагането на вейпове, като изтъкват конкретни мерки: засилване на контрола върху продажбите и прилагане на по-строги санкции срещу нелегалната търговия; сваляне на всички незаконни уебсайтове, които предлагат нерегламентирани вейп продукти; по-чести проверки и глоби за търговци, които продават на непълнолетни; забрана на еднократните устройства и някои вкусове, които привличат младите хора – модел, приложен успешно в Белгия; и на последно място, информационни кампании, които да информират потребителите за рисковете от нерегулираните продукти и значението на контролиран пазар.

Като основа за тяхното мнение, се посочва, че научните доказателства са ясни, че никотинът да води до пристрастяване, но основният фактор за сериозните здравословни последици, свързани с традиционното пушене, не е никотинът, а е димът при горенето. “В този контекст, ние предлагаме законодателното внимание да се насочи към регулаторни подходи, базирани на принципа за намаляване на вредите („harm reduction"), доказали своята ефективност и прилагани успешно в редица развити държави”, пишат още от Асоциацията, които имат доказан по-добър ефект при различни форми на зависимости.

По отношение на хората със зависимости, включително за пушачите на цигари, които са развили зависомост към никотина, експертите алармират: „Важно е да се базираме на обективни факти и експертни мнения, за да избегнем ненужни рестрикции, които могат да навредят на възможностите за намаляване на вредите от тютюнопушенето, а и на регулираните продукти и пазар.“

Пред БНТ в специален репортаж, посветен на разкриването на нерегламентирана търговия с нелегални вейпове, Александър Панайотов, началник на отдел "Национален фокусен център" към НЦОЗА коментира, че за хората, които са преминали от цигари към електронни цигари, опцията ще бъде връщане към традиционно пушене, включително и към марихуна: “И сега тези 7% от населението, които редовно употребяват електронни цигари, какво ще направят - ще се върнат към старите цигари - традиционните, ще минат към устройствата за нагряване или може да преминат към чист канабис. Да си пушат марихуана, защото те може да са пушили, но има намаляване на употребата на канабис и увеличаване на електронни цигари, според мен това е по-малкото зло - електронни цигари, отколкото да пушиш канабис", коментира Панайотов.

Последвайте канала на

Novini.bg
117
Специалисти по зависимости с призив за внимателен и балансиран подход към вейповете | Новини.бг