)
„Всичко това се променя бързо сега. Европейските лидери, които като цяло бяха солидарни с Вашингтон през годините на Байдън, бяха изумени да научат за призива, като някои казаха, че, както изглежда, това сигнализира, че Тръмп се отказва от Украйна“, се казва в статията.
Доналд Тръмп с едно телефонно обаждане обърна с главата надолу дългогодишната политика на САЩ по отношение на войната в Украйна. Разговорът му с руския президент Владимир Путин изглежда сигнализира, че Тръмп се "отказва" от Украйна.
Изданието подчертава, че няма гаранции, че тези усилия ще доведат до успех в прекратяването на войната, която Русия води срещу Украйна.
На 12 февруари министърът на финансите на САЩ Скот Бесент посети Киев, за да работи по тази част от споразумението.
Някои европейски лидери изразиха подобни опасения, пише Bloomberg.
От руското нахлуване през февруари 2022 г. не е имало пряка комуникация между лидерите на страните. В същото време Вашингтон беше фокусиран върху подкрепата на Украйна в нейната съпротива срещу руската агресия.
Отбелязва се, че след разговора с Путин американският президент съобщи, че те са се договорили "незабавно да започнат преговори" и да извършват посещения в страните на другия.
Подобна реторика демонстрира драматична промяна в позицията на САЩ при Джо Байдън.
Специалният пратеник за Близкия изток Стив Виткоф също се присъедини към усилията за прекратяване на войната в Украйна. Той ще бъде част от екипа за преговори на САЩ заедно с държавния секретар Марко Рубио и други служители на администрацията на Тръмп.
Тези намерения бяха в съответствие с официалната политика на САЩ по време на президентството на Байдън, но това вече не е така.
Тръмп също е скептичен относно предоставянето на повече помощ на Украйна. Ако го направи, той иска САЩ да бъдат компенсирани, може би с достъп до минералните богатства на Украйна.
Украинският президент Володимир Зеленски настоява за връщането на всички територии, окупирани от московските войски – включително Крим.
Шефът на Пентагона Пийт Хегсет каза пред висши служители на НАТО в Брюксел, че връщането на Украйна към границите й отпреди 2014 г. е „илюзорна цел“.
Коментарите породиха опасения, че Съединените щати могат да загубят влияние, като направят отстъпки, преди преговорите дори да започнат.
Последвайте канала на