)
- А аз на българските потребители, които в битов аспект все още живеят като по времето на соца, че и по-зле. Кажете, според Вас, ще има ли резултат от бойкота, насрочен за утре?
- Вие твърдите ли, че у нас има нормална пазарна търговия?
- Доц. Зайкова, има ли начин безобразните цени на основните храни и услуги и въобще спекулата у нас да бъде укротена в поносими за пазарните условия граници?
- Как да стане това като общите ни пари не достигат и говорят пак за дупки и дефицити в бюджета?
- Какво е съотношението между издръжката за нормален живот и доходите на повечето българи?
- Какво предлагате тогава като разумен подход?
- Не е ли съвсем в реда на нещата тогава тези 80 на сто от хората у нас да бойкотират съществуващата несправедливост?
- Но парите не стигат – пак припомням, че няма как да се вдигнат доходите – какво да се прави?
- Правителството ли трябва да реши тези насъщни проблеми за всеки човек?
- Да, има нужда от промяна, но не от това, което ни сервираха политиците последните няколко години. Смятам, че в конкретния случай с бойкота, е контрапродуктивно да се иска да се постави таван на цени и надценки. За да не съм голословна, ще дам пример – в Румъния през 2023 година сложиха таван на една група хранителни стоки и веднага се вдигна инфлацията, наруши се свободната конкуренция и правото на пряко договаряне. Освен това така се подкопават всички принципи на пазарната търговия – търсене, предлагане, формиране на цени и др.. Така се случва и в република Хърватия и къде ли не.
- За да има ефект подобна протестна мярка, а аз като синдикалист по натура и призвание мисля, че трябва да се прави всяка седмица. Така търговците може би ще бъдат принудени да отпуснат малко хватката. Спекула има, картелни споразумения, също. Корупцията е огромна и продължаваме да водим световните статистики по този показател, поради което и инвеститори не идват. Наясно съм, че рушветчийството не може да се пребори за един ден.
- На първо време може да се пробва да не се раздават на калпак капиталовите разходи под формата на субсидии на когото трябва и на когото не трябва. Това безобразие дори продължава и първото тримесечие на т.г., вместо тези пари да отиват за обновление на водопроводната, на електромрежите и т.н. Дори в София инфраструктурата на места е стара и се скапва, да не говорим за положението в провинцията. Затова отново повтарям, че е необходим комплексен подход в решаването на всичките ни обществени проблеми. Първо да изнамерим и осигурим хора, които могат да работят, апропо това вече е огромен проблем в България, свързан с качеството на образованието. Второ – по-добро здравеопазване за българите, че много се харчи в здравеопазването, но нашите пари там не се използват ефективно. И трето, парите, които идват от ЕС да се оползотворяват ефективно, че и в това управниците през последните години мощно се провалиха и ще изгубим милиарди, поради безхаберието на онези, които пращаме да ни управляват.
- Наистина цените са безобразни. Те растат лавинообразно ден из ден и това се случва в която и търговска верига да влезеш. Безобразие е, защото 80% от храните у нас не се произвеждат, внасят се, а в магазините в Германия, Франция, Италия, Гърция и др. страни от ЕС те са с по-ниски отколкото у нас. И това при положение, че техните доходи там са многократно по-високи. Демек, ние бедняците в ЕС, плащаме повече от богаташите. Например, минималната работна заплата у нас сега е 550 евро, а в Германия 2161 евро, дори в Румъния е 814 евро, да не изброявам всички останали държави. Хич не сравнявам пенсиите там и тук, защото нещата стават страшни.
- Отчасти. Трябва да има строг контрол от страна комисиите с изтекъл мандат, в които всички досегашни служители трябва да бъдат сменени. Там не са нужни партийци, които си търсят топли кресла, нито пък техни приятелки, роднини и протежета. Нужни са експерти. Спешно са необходими и поправки на досегашните нормативи – да се увеличат в пъти глобите, които да се налагат при установяване на картелни споразумения. Няма защо да се лъжем, такива има у нас при доставчиците на услуги, между търговските вериги, също. За да имаме успех тук, трябва да се подобри бизнес средата и да има инвестиции у нас, които да гарантират високотехнологично производство, от което да излизат стоки с по-ниска първоначална стойност.
- Правителството може да постави основи за подобрение със съответни политики. На първо място, да не режат парите на момчетата, които ни пазят, на лекарите, на учителите, на медицинските сестри. Припомням, че средната възраст на сестрите у нас е 70 години, а на лекарите е 64 години. Младите бягат да работят навън, защото имат един живот и искат да се чувстват комфортно в бита си.
- Трябва да се подходи комплексно към проблема като се проследи ценообразуването от производителя до потребителя. Не може един кг мляко от производителя да излиза от 50 до 80 стотинки, а до нас, купувачите да идва на 5 лева – това е пълен абсурд! Освен за пътя на оскъпяването, трябва да следим и за качеството на храната, която купуваме. КЗП скоро ни извести, че над 60 на сто от сиренето на нашия пазар не се прави от краве мляко. Същото е с месото – ядем дълбоко замразен боклук, който се освежава с химикали.
- Фрапиращо ниски доходи и невъзможност да се покрият дори тези нормални критерии. Освен цените на храните, които всеки ден растат, поскъпна и тока, парното, водата и газа.
За утре, 13-ти февруари, е насрочен националният бойкот срещу безобразието с надценките върху храните, което търговци и прекупвачи правят на гърба на българските потребители и под носа на политиците. По този повод ден по-рано разговарям с финансовия експерт и доктор на икономическите науки доц. Мика Зайкова, която е и дългогодишен синдикален общественик. Тя бе депутат в съставите на 45-то и 46-то Народно събрание от квотата на ИТН, но където и да е работила през годините назад, тя печели симпатията на голяма част от българските граждани.
Но ние за 35 години дори не сме започнали да изкореняваме корупцията!
За най-бедните може да се помисли да им осигурят ваучери за определени видове стоки, та да може и те хапнат сиренце, месце, млекце и т.н..
Но с въвеждането на мерките, които се предлагат, и малкото, което имаме в тази област, ще го нарушим. И ще постигнем само това, че отново ще напълним джобовете на неколцина с едни инфлационни пари, но няма да има нищо в нашите. И без това през годините назад създадохме условия за огромни неравенства и днес в обществото ни има пропаст малцината с високи доходи и голямото мнозинство с ниски. Разликата в тази „ножица” е 8 пъти и сме първенци и в тази черна класация.
Хич не й завиждам на Теменужка Петкова за батака, с който трябва да се оправя.
с онези, давани на страните от Западна Европа. Ние сме равноправен член на ЕС, не сме „второ качество” хора. Това е в ръцете на правителството. То трябва да помисли и как да се повиши стандарта на живота на хората.
- Ние тук сме много далеч от нормалната пазарна търговия.
Въобще ситуацията с издръжката на болшинството от българите – за близо 80 на сто от сънародниците ни, е трагична.
За мен беден човек е онзи, чийто доход е по-нисък от издръжката на живот. Такива са някъде около 75-80 на сто от българите.
Нашето правителство е крайно време да се пребори с ЕК за получаването на равни субсидии в селското стопанство
Не е тайна, че у нас много се краде и се злоупотребява с всичко, с което това може да се прави.
Последвайте канала на