"Европа е изправена пред предизвикателството да оперира в един все по-сложен свят. Има единоборства, непредвидимост и всичко това дава отражение върху търговските ни отношения по света. В ЕС знаем, че сложните времена предполагат повече многостранно сътрудничество при управлението и сътрудничество в международен план на база на правила. Затова и ЕС е ангажиран да защитава търговията, базирана на правила. Трябва да възстановим Световната търговска организация (СТО) – това е важно за сътрудничеството и доверието между търговските партньори. От ключово значение е за ефективността изобщо на самата организацията. Търговията е двигателят, ако не и сърцето на многостранното сътрудничество. Отвъд СТО, Г-7 и Г-20 продължават да са важни форуми за обмен на позиции с нашите партньори и справяне с напреженията, които засягат откритата и базирана на правила свободна търговия. ОИСР винаги е играла важна роля в подкрепата на международното сътрудничество", каза още той.
„Досега политиката на преговори не беше успешна. САЩ е стратегически търговски партньор и съюзник. Трябва да си сътрудничим. Не можем да отговаряме със същото. Всичко, което предприемем, за да се защитим, трябва да е в рамките на правилата на СТО. В противен случай – ще се изложат на риск сигурността на производителите и търговците в ЕС. Китай ни е сериозен конкурент. Трябва да изграждаме партньорства с Индия и държавите от Меркосур, както и да преговаряме с Мексико. Също – да ускорим процеса на преговори с Индонезия“, добави Варборн.
„Президентът на САЩ ни заплашва с неоправдани мита, заплашва основните си търговски партньори, включително Мексико, Колумбия, Канада и Китай. Заплашва да разшири обхвата на тази безсмислена търговска война и това да обхване и ЕС. Нека не се лъжем – търговията е сред най-големите източници на благоденствие в днешно време. Според Световната банка, от 1990 г. насам, търговията е увеличила доходите в сетове мащаб с около 24% и е извела над 1 милиард души от ситуация на бедност“, цитира данни евродепутатът, като добави, че политиката на протекционизъм унищожава този напредък.
От думите му стана ясно, че ЕС ще продължи търговските си преговори с Индия, Индонезия, Тайланд и Филипините. „Ще работим с пълна пара и ще разгледаме възможности за задълбочаване на търговските отношения с държавите от Персийския залив. Също така – търсим нови начини за работа с партньори, която ще ни помогне да подобрим конкурентоспособността на ЕС“, заяви още Марош Шевчович.
По думите му Китай и САЩ се затварят за външния свят, а Европейският съюз е „играчът“ в световната търговия, който трябва да противодейства на това.
Европейският съюз (ЕС) ще отговори твърдо и съразмерно на митата, въведени от САЩ, заяви днес еврокомисарят по въпросите на търговията и икономическата сигурност Марош Шефчович в изказване пред евродепутатите в Европейския парламент в Страсбург.
По материала работиха: Галя Георгиева и Теодора Павлова
По думите му митата са данъци и не са от полза за потребителите, защото ще доведат до повишение на цените и нарастване на инфлацията.
Президентът на САЩ налага 25 на сто мито за вноса на алуминий и стомана.
"Всички губят от това. Винаги ще защитаваме своите интереси от непропорционални мерки, които вървят срещу ценностите ни. Ще оценим какво можем да предприемем и ще сме готови да действаме бързо с контрамерки, за да защитим работниците, предприятията и потребителите си. Това, обаче, не е предпочитаният от Европейския съюз сценарий. Продължаваме да сме ангажирани с конструктивен диалог. Продължаваме да искаме да работим по линията на преговорите и да търсим взаимоизгодни решения, когато това е възможно. Искаме връзката ни да продължи не просто защото работи, а поради това, че е смислена", обобщи Шефчович.
"Дълбоко съжаляваме за това, според нас митата са неоправдани. Това не е продуктивно в икономически план", каза Шефчович.
"Не е в ничий интерес да сложим край на връзките в световната икономика. Ще продължим да поддържаме комуникация по всички канали. Европейският съюз е готов да се справи с всички предизвикателства, които тази нова епоха ще донесе в рамките ма търговията. Имаме най-широката в света мрежа от търговски споразумения. Икономиката ни е сред най-откритите в света", посочи още еврокомисарят.
„Живеем във все по-непредвидим и несигурен свят на търговски връзки. Докато Китай стимулира търговията си с държавни субсидии, САЩ го прави с налагането на тарифи. Единствено Европейският съюз е търговският играч, който спазва правилата. Сега ЕС трябва да бъде обединен в подхода си в отговор на политиката на Тръмп в търговията. Имаме много добре разработени инструменти в защита на търговията ни и трябва да ги използваме“, каза Йорген Варборн – шведски евродепутат и заместник-координатор на групата на ЕНП в Комисията по международна търговия.
Гарсия Перез от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП заяви, че се намираме в решаващ момент за световната икономика.
Последвайте канала на