)
Цените на петрола продължиха да се покачват и в днешната азиатска търговия, след като доклад показа, че руското производство на петрол е под определената от ОПЕК квота, но печалбите бяха ограничени от опасенията, че търговските войни водени от налагането на мита и контрамерки могат да забавят глобалния икономически растеж, предаде Ройтерс.
Анализаторите добавиха, че опасенията за по-нататъшни смущения са се засилили след доклад на публикуван във в. Политико, че европейските страни планират да наложат допълнителни ограничения сенчестия флот на Русия.
Вчера Тръмп значително повиши митата върху вноса на стомана и алуминий в САЩ до 25 на сто, за да подпомогне местното производство. Митата обаче биха могли да увеличат риска от търговска война на много фронтове като тези действия на Тръмп доведоха до ограничаване на ръста на суровината, допълва Ройтерс.
Възстановяването на цените се дължи на признаци за затягане на доставките, посочиха анализатори от Ей Ен Зет (ANZ). "Руското производство на петрол не достигна квотата си за ОПЕК+ през януари, което облекчи опасенията за свръхпредлагане. Добивът се понижи до 8,962 милиона барела на ден и е с 16 000 барела дневно под одобрените нива съгласно споразумението за производство", допълват от там.
Доставката на руски петрол до Китай и Индия, основните вносители на суров петрол в света, беше значително нарушена от санкциите на САЩ миналия месец, насочени към танкери, производители и застрахователи.
И двата сорта се покачиха вчера с близо 2 на сто в предходната сесия след три поредни седмици на загуба.
Котировките на американския лек суров петрол се повишиха с 19 цента или 0,26 на сто до 72,51 долара.
Третенията в доставките се добавят към санкциите на САЩ срещу мрежите, доставящи ирански петрол до Китай, след като Доналд Тръмп възстанови своя „максимален натиск“ върху износа на ирански петрол миналата седмица.
Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа, се повишиха с 24 цента, или 0,32 на сто, до 76,11 долара за барел.
Последвайте канала на