)
"Продуктът ще се развие още повече", каза Пичай. "Възможността да задавате последващи въпроси ще ни даде още по-голям растеж."
"Тъй като AI разширява възможностите за търсене, 2025 г. ще бъде една от най-големите години за иновации в Google Search", каза Пичай.
Анализира уеб страниците;
Връща обобщен отговор;
Преглежда интернет вместо потребителя;
Рекламодателите могат да се отдръпнат, ако рекламите им не получават същата видимост;
Уебсайтовете могат да загубят трафик, ако потребителите получават отговори директно в Google;
Google иска да е AI лидер
Главният изпълнителен директор на Google, Сундар Пичай, заяви че търсенето в едноименната търсачка трябва да прилича повече на използването на асистент с изкуствен интелект.
Интерактивно търсене - повече като чатбот
Google планира да направи търсенето по-интерактивно, позволявайки допълнителни въпроси и по-естествени разговори с търсачката.
Google пое този курс след изненадващия успех на ChatGPT през 2022 г. Оттогава компанията инвестира огромни ресурси, за да не изостане.
Друг AI проект, Project Mariner, може да използва уебсайтове вместо потребителите. Това може да означава, че вместо да посещаваме сайтове, Google директно ще представя съдържанието от тях.
Когато AI Overviews стартира, търсачката започна да дава абсурдни отговори, като съвети за ядене на камъни, рецепти с лепило върху пица и неверни исторически образи, като чернокожи папи.
Но въпреки това, компанията не се отказа, а проблемите бяха отстранени. Това кара гигантът да не иска да се отказва и от AI интеграцията в Google Search.
Пичай спомена Project Astra - новата мултимодална AI система на DeepMind. Тя може да анализира видео в реално време от камера или екран. С тази технология корпорацията иска да разработи умни очила от ново поколение.
ChatGPT вече има стотици милиони потребители седмично и представлява реална заплаха за Google. За да защити позицията си, IT гигантът предприе множество инициативи за интеграция на AI. Но не всичко мина по план.
Друг ключов проект е Gemini Deep Research - AI агент, който създава дълги доклади в рамките на няколко минути. "Google иска да върши изследванията вместо потребителите, вместо те сами да търсят информация", каза Пичай.
Но този преход има сериозни последици:
Пичай разкри следващата фаза от стратегията на Google - вграждане на AI технологии в търсачката чрез лабораторията DeepMind.
Търсенето постепенно става повече като AI асистент, който:
Последвайте канала на