)
„След конгреса и прекия избор трябва да съберем целия потенциал на партията, за да поставим БСП на здрава основа. Необходимо е с общи усилия да започнем да следваме такава политика, която биха припознали всички лявомислещи хора в България, а те са много. Заедно трябва да започнем изтласкваме нагоре, за да може БСП да стане ефективна партия, здраво свързана с левите принципи и идеи, които да осъществява в управлението“, смята Кристиан Вигенин.
„Бюджетът за 2025 година е важен тест за управлението. БСП настоява цената на бюджетните ограничения да не се плаща от хората. Категорично против сме да се спира ръстът на доходи и пенсии или да се отнемат пари от социални програми.“ Това заяви зам.-председателят на БСП и кандидат за председател на партията Кристиан Вигенин пред Дарик.
Зам.-председателят на БСП изрази недоумение от отказа да се наложи данък върху свръхпечалбите на банките, защото ако се предприеме тази стъпка, това може да затвори част от дефицита.
Зам.-председателят на партията напомни, че е избрал за мото, под което преминават срещите му в страната преди конгреса – За силна БСП! Заедно!
По въпроса за спекулациите - кой на кого е човек и каква е ролята на Пеевски, зам.-председателят на БСП призова да се съди по действията и гласуванията: „Само нашата парламентарна група не просто прие т.нар. санитарен кордон, но всеки един депутат се подписа под него. Сега Пеевски не е в управлението, даже се позиционира като основна опозиция.“
По повод предстоящия избор на председател на БСП, Кристиан Вигенин каза, че не вижда проблем в това, че има 17 кандидати: „ Не е проблем - значи има 17 човека, които са готови да поемат отговорност за партията в тази трудна ситуация. Готов съм да чуя идеите на всеки от тях и да реализираме най-доброто.“
Той напомни, че не БСП, а ГЕРБ са подкрепили бюджета за 2024 г., който по думите му предопределя до голяма степен и този за 2025 година.
Той смята, че може да се приложи опитът на страните, които вече са въвели единната европейска валута, както и държавата да влезе във функциите си и да разясни чрез адекватна кампания позитивите и реалните рискове от приобщаването, защото е допуснато популистко влияние върху обществото по тази тема.
„Влизането на България в еврозоната трябва да стане след като страната е готова не само по формалните критерии. Необходимо е да се вземат превантивни мерки срещу спекулата и вдигането на цените, както и да бъде защитена българската икономика“, коментира Кристиан Вигенин.
„Всеки да си носи отговорността“, коментира той.
Последвайте канала на