Теменужка Петкова за състоянието на бюджета: Няма поводи за оптимизъм, положението е много тежко

68
Теменужка Петкова за състоянието на бюджета: Няма поводи за оптимизъм, положението е много тежко
© Булфото (архив)

В момента правим анализи и проучвания по отношение на опита в други държави, правим ясна оценка на риска какво би се случило, ако в един такъв момент се правят и структурни промени", коментира още Петкова.

Ще направим това, което е най-добре за България и за публичните финанси на страната", каза министър Петкова.

„Ще продължим да работим, за да предложим бюджет с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт. Задачата е изключително трудна, в хода на дебатите ще стане ясно какви мерки предлагаме. Положението е много тежко и ще трябва да разочаровам всички оптимисти", отбеляза още министърът на финансите.

Петкова поздрави служителите в двете приходни агенции, защото по думите ѝ през миналата година и сега са свършили изключително добра работа и ги увери, че трябва да бъдат напълно спокойни за своите работни места.

Тя допълни, че приходните агенции трябва да имат стабилност, устойчивост и спокойствие, за да могат да вършат работата си така, както трябва, особено в ситуация като днешната, в която, по думите ѝ, сме изправени пред изключително голямо предизвикателство и когато тези администрации трябва да работят максимално добре.

Финансовият министър увери депутатите също така, че на този етап няма риск да бъде променен статутът на двете приходни администрации - НАП и Агенция "Митници".

Предизвикателството е огромно – през последните три години е имало неразумни политики по отношение на управление на публичните финанси на страната. Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на изслушване в Народното събрание относно състоянието на публичните финанси преди изготвянето на бюджета за 2025 г. от новоизбрания кабинет, както и целите, които се поставят и средствата, с които ще бъдат постигнати.

Петкова представи анализ на експертите на Министерството на финансите за управлението на публичните финанси в периода 2022-2024 година, чийто извод е, че са предприемани политики, довели до бързо нарастване на разходите при по-бавен темп на нарастване на приходите. Поради това бюджетът за 2025 година ще отрази всички тези политики през последните години.

Редовното правителство изтегли проекта за Закон за държавния бюджет за 2025 година на служебното правителство, като се ангажира да внесе свой проект до 14 февруари тази година.

Според анализ на Министерството на финансите приходите в бюджета за месец януари ще са близо 3,684 млрд. лв., а обичайните разходи и трансфери биха били 4,092 млрд. лв. Това формира дефицит по държавния бюджет от 407 млн. лв. За месец февруари приходите са 2,267 млрд. лв. и при размер на обичайните разходи и трансфери 4 млрд. лв., дефицитът е около 1,736 млрд. лв. За месец март приходите са 3,063 млрд. лв., а разходите и трансферите ще са 4,553 млрд. лв., поради което дефицитът ще бъде в размер на близо 1,491 млрд. лева.

Управлението на държавните финанси понастоящем функционира в условията на т.нар. удължителен закон, който предвижда разходите през тази година да не надвишават размера от преходната 2024 година. Периодът на действие на този принцип, залегнал в Закона за публичните финанси, е със срок до края на месец март тази година.

Те ще работят така, както трябва. НАП и Агенция "Митници" са гръбнакът на стабилността на публичните финанси на България, уточни Петкова и добави, че не се предвиждат никакви съкращения на хора, които работят в двете администрации.

Само от пенсии и заплати ще се формира над 10 млрд. лева от дефицита, каза финансовият министър.

Последвайте канала на

Владимир Василев
68

Свързани новини

Водещи новини

Теменужка Петкова за състоянието на бюджета: Няма поводи за оптимизъм, положението е много тежко | Новини.бг