)
"И тук нямам предвид само сформирането на редовно правителство в нашата страна. Определени събития от този месец ми дават надежда, че човешкият живот и свободата все пак не са престанали да бъдат висша ценност, че здравият разум, солидарността и дипломацията могат да надделяват над насилието и унищожението, добави президентът.
"Отдавна аз твърдя, че войната в Украйна няма военно решение и следва да се даде превес на дипломацията. За съжаление, това не беше сторено навреме. Пропиляхме ценно време, в което загубиха живота си стотици хиляди, а икономиката на Украйна е съсипана", заяви той.
"Надяваме се, разбира се, в най-скоро време да бъдат освободени и всички заложници на "Хамас", сред тях и другият български гражданин Матан Ангрест, с чиито родители аз се срещах няколко пъти", посочи президентът.
Президентът изрази надежда всички заложници, взети в плен от "Хамас", сред които и български гражданин, да бъдат освободени възможно най-скоро: "Ако една държава не е в състояние да защити своите поданици, тя няма и бъдеще", подчерта държавният глава.
Войната в Украйна няма военно решение и следва да се даде път на дипломацията - това заяви президентът Румен Радев, който бе домакин на традиционния прием за ръководителите на дипломатическите мисии, акредитирани в България, съобщават от пресслужбата на държавния глава.
На събитието, което се проведе в Националния исторически музей (НИМ), държавният глава подчерта, че въпреки, че отминалата година бе белязана от тежки предизвикателства, българката външна политика продължи да се води от своите убеждения и да работи за утвърждаване на сигурността и стабилността, както и да работи за диалог и сътрудничество.
Президентът изрази опасение, че пътят към постигане на мир ще бъде труден и сложен процес.
Радев се обърна с признателност към всички чуждестранни партньори, които ни протегнаха ръка за помощ за освобождаването на екипажа на кораба "Галакси лийдър". Благодари лично за усилията на емира на Катар, краля на Йордания, президентите на САЩ, Египет, ОАЕ, Иран, Израел, и Палестина.
Радев сподели, че някои събития от началото на тази година му дават основание за предпазлива надежда.
"Годината премина под знака на една твърде дълго продължила политическа криза. Политическата нестабилност и предсрочните избори обаче не бяха изолирани явления само в нашата страна", каза държавният глава и отбеляза, че светът е навлязъл в нова фаза на политически, икономически, климатични и технологични сътресения, каза още държавният глава.
"Наблюдавахме и сеизмични промени в политическия пейзаж на редица държави. Хибридните заплахи и дезинформацията се превърнаха в ежедневие. И всичко това на фона на кървави и ожесточени конфликти, под които преминава и международният дневен ред, и които продължиха да подкопават глобалната система за сигурност", каза президентът и добави, че всичко това очертава много ясно необходимостта от засилване на сътрудничеството между държавите, добави президентът.
Всички ние таим надежда, че постигнатото споразумение между Израел и "Хамас" ще сложи край на кръвопролитието в Близкия изток и ще се превърне в повратна точка за установяването на трайна стабилност в региона", каза държавният глава.
Радев изрази удовлетворение, че гласовете за спиране на войната в Украйна стават все по-силни, като приветства, че преустановяването на конфликтите по света и утвърждаване на мира е сред приоритетите на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Последвайте канала на