)
Част от голям обем документи от периода 2014 г. – 2020 г., за които се твърди, че са принадлежали на Петьо Петров – Еврото, представиха по време на пресконференция в Националния пресклуб на БТА от Гражданско движение "БОЕЦ" и Бюро за разследващи репортажи и данни BIRD.bg.
В архива, за който се твърди, че е на Петьо Еврото има списък с имена на чужденци, които са получили българско гражданство срещу инвестиции или имат отказ с възможност за преразглеждане. Списъкът е от 2018 г., като много от лицата са получили гражданство през тази година. На някои от тях впоследствие то е отнето, защото са излъгали за инвестицията си у нас.
Георгиев разказа, че преди около два месеца с него се е свързало лице, което е заявило желание да предаде документи, за които твърди, че са личен архив на Петьо Еврото, пише БТА. По думите му е имало незаконна реализация на МВР, но все пак документите са стигнали до него, а източникът е напуснал пределите на страната. По думите му този човек в определен период е бил от приятелския кръг на Петров.
От BIRD посочват, че през 2019 г. финансовото разузнаване към ДАНС сигнализирало Софийската градска прокуратура, че на 08.02.2019 г. фирма на близкия до Таки - Ами, прави опит да изтегли близо 2,3 млн. евро. Този секретен документ се оказва в ръцете на Петьо Еврото. Разследване на BIRD от май 2022 г. показа, че фирма “Ай би ти ти” владее т.нар. “златен паркинг” на Капитан Андреево, а неин мажоритарен собственик е “Прогресив билдинг 2016”, собственост на Ами.
От Гражданско движение "БОЕЦ" и Бюро за разследващи репортажи и данни BIRD.bg предоставиха възможност на журналистите, при попълване на декларация, да получат в електронен вариант целия "архив" с цел информацията вътре да се анализира, провери и да се представи на обществеността.
Попитан дали е направена проверка относно истинността на прокурорските постановления, открити в т.нар. архив, Георгиев обясни, че те са верифицирани и са реални.
Преди дни за втори път Софийският градски съд не успя да даде ход на делото срещу бившия следовател Петьо Петров, придобил публичност като Петьо Еврото. Делото бе образувано на 28 юли 2021 г. Според обвинението в периода от 11 октомври 2019 г. до 23 март 2020 г., чрез използване на неистински документи, Петров е получил без правно основание, с намерение да го присвои, чуждо движимо имущество – 147 монети на обща стойност 106 763 лв. и едно златно кюлче с тегло 1000 грама, 23,88 карата, на стойност 109 718 лв., собственост на Явор Златанов, както и парична сума в размер на 550 000 евро, с левова равностойност 1 085 485,65 лв., собственост на Юлия Златанова, Явор Златанов и Пролетина Златанова.
Председателят на сдружение БОЕЦ Георги Георгиев обяви, че ще бъдат потърсени партиите в парламента и ще бъде поставен пред тях казуса. Проведох срещи с няколко посолства, с представители на партньорски служби и евродепутати, започнали сме процеса по сезирането на европейските институции, добави той.
При последните две Народни събрания временна парламентарна комисия беше създадена, във връзка с дейността на групата около Мартин Божанов - Нотариуса и на тази около бившия следовател Петьо Петров – Еврото.
Секретните документи били свързани с Размиг Чакърян-Ами, сочен за близък до подземния бос Христофорос Аманатидис-Таки. Според БОЕЦ, BIRD и Биволъ те показват връзка между Еврото, Ами и Таки, пише Дарик.
След сигнала от ДАНС прокуратурата образува дело и по нейно искане е наложен запор на въпросните 2,3 млн. евро. Друг документ цитира конкретни лица и събития, свързани със запора, който пречи на “Ай би ти ти” да сключи сделка с американски бизнесмени.
Според Георги Георгиев документите са няколко типа – подписани и неподписани постановления на прокуратурата, както и сигнали до институцията; веществени доказателствени средства от експлоатирани специализирани разузнавателни средства; документи от МВР и ДАНС; документи, свързани с банката КТБ; молби за помощ до Петьо Еврото от бизнесмени и длъжностни лица, както и лични документи на Петьо Еврото.
Той посочи, че е опитал да внесе тези документи във Висшия съдебен съвет в деня, в който трябваше да бъде изслушан Борислав Сарафов в процедурата за избор на главния прокурор, но му е било отказано. Специалният прокурор, който има правомощия да разследва главния прокурор Даниела Талева, също е отказала да се срещне с Георгиев и да получи документите.
Документът е назован “молба за помощ”, за да бъде вдигната забраната за използване на сметките. Според BIRD е “твърде вероятно” негов автор да е именно Ами. В текста са споменати и депутатите от ГЕРБ Делян Добрев и Георги Станков, които били “наясно” с инвестицията на американците.
Според Димитър Георгиев от Bird.bg обемът на тези документи е впечатляващо голям, като той предполага, че това е само малка част от архива на Петров.
Последвайте канала на