)
„Рискът се увеличава с времето — особено през последните няколко месеца, предвид отчетените случаи на тежки инфекции“, казва Сима Лакдавала, вирусолог в Медицинския факултет на Университета Емори в Атланта, Джорджия.
"Данните са твърде недостатъчни, за да позволят на изследователите да определят дали един вариант на вируса е по-опасен от друг", казва Лакдавала.
Десет месеца след шокиращото откритие, че вирус, обикновено пренасян от диви птици, може лесно да заразява крави, поне 68 души в Северна Америка се раболяха от патогена, като един от тях почина.
Зависи ли тежкото протичане на заболяването от това дали човекът е заразен от крава или от птица?
Може ли тежкото протичане на инфекцията да зависи от това дали човек поглъща, или вдишва вируса?
B3.13 се разпространява бързо сред говедата в Съединените щати, заразявайки над 900 стада в 16 щата, и е инфектирал и други животни като котки, скунксове и птици. Заразените крави и тяхното мляко съдържат високи нива на вируса, което улеснява предаването на патогена между животните и работниците на млечните ферми, където оборудването за доене може да разпръсква течности във въздуха.
В този контекст, Nature разговаря с експерти по инфекциозни заболявания, за да разбере как хората се разболяват от вируса и какви са шансовете за пандемия, причинена от птичия грип.
Въпреки че много от инфекциите са били с леки симптоми, новопостъпващите данни показват, че варианти на вируса на птичия грип H5N1, които се разпространяват в Северна Америка, могат да предизвикат тежко заболяване и смърт особено когато се предават директно от птици на хора.
Има два основни варианта на H5N1, които изследователите наблюдават: единият, наречен B3.13, който се разпространява основно сред кравите; и другият, наречен D1.1, който се намира предимно при диви и домашни птици, включително кокошки, отглеждани за месо и яйца.
Работниците в млечни ферми са уязвими към инфекция, защото по време на процеса на доене могат да вдишват въздушни частици от мляко и капчици мляко могат да се разпръснат в очите им.
Вирусът също така се адаптира към нови гостоприемници — крави и други бозайници, което увеличава риска да предизвика пандемия при хората.
Миналата седмица, след встъпването в длъжност на президента на САЩ Доналд Тръмп, той обяви, че ще изтегли Съединените щати — където H5N1 циркулира сред млечни крави — от Световната здравна организация, агенцията, която координира глобалния отговор на здравни извънредни ситуации. Това предизвика тревога сред изследователите, които се притесняват за птичия грип.
Поне 40 души са се заразили от болни крави в Северна Америка, но в тези случаи вирусът е предизвикал само леки респираторни заболявания и конюнктивит. Поне 24 души са се разболели след контакт с болни птици, като 2 от тези инфекции, причинени от D1.1, са били тежки — един човек е бил в болница в продължение на месеци, а другият е починал.
Предполага се, че ако вирусът навлезе директно в белите дробове, може да предизвика тежка инфекция.
Последвайте канала на