Български кораб е задържан заради скъсания балтийски подводен кабел

65
Български кораб е задържан заради скъсания балтийски подводен кабел
© Pixabay

"Вежен" е собственост на "Параходство БМФ" и бе тържествено пуснат в експлоатация през 2022 г.

"Може да има някаква небрежност от страна на екипажа, макар че аз лично се съмнявам в това, котвата би трябвало да е била укрепена добре. Времето е било лошо. Надявам се, че разследващите бързо ще установят, че не става въпрос за умишлено действие", каза още шефът на БМФ.

"Сега прилагаме редица конкретни мерки за разследване, но те не може да бъдат обявени по обясними причини. Редица власти, включително националният оперативен отдел на полицията, бреговата охрана и въоръжените сили, участват в разследването. Виждам, че шведските власти сега работят интензивно и съвместно, за да разследват този инцидент", казва прокурорът Матс Люнгквист от Националното отделение по делата за сигурност, цитиран от "Сега".

Българският кораб "Вежен" е задържан от шведските власти за допълнителни разследвания и разпити на екипажа заради скъсания оптичен кабел между Швеция и Латвия.

БМФ потвърди, че корабът "Вежен" е задържан.

Възможно е "Вежен" да е причинил скъсване на кабела, но в никакъв случай не допускам саботаж от страна на екипажа, заяви изпълнителният директор на дружеството Държавно параходство "Български морски флот" (БМФ) Александър Калчев.

Капитан на "Вежен" е 41-годишният Антон Атанасов.

Латвийският държавен радио-телевизионен център съобщи вчера, че е регистрирал смущения в предаването на данни по кабела, минаващ от град Вентспилс до шведския остров Готланд, и е стигнал до заключението, че той е бил прекъснат. Медията добави, че е в състояние да работи, използвайки други маршрути за предаване на данни, като същевременно предприема стъпки за ремонт на кабела.

Останалите два плавателни съда в района са били норвежки кораб и финландски ферибот.

Прокуратурата в Швеция съобщи късно вечерта в неделя, че е задържала кораб за инцидента с повредения кабел, но не съобщи неговото име.

Системата за автоматично идентифициране на кораба ясно показва, че корабът минава над този кабел, но кога точно е бил прекъснат той - ще установи разследването. А Калчев добави: "Действията на капитана ги намирам за правилни, а именно да не пусне хора на палубата да проверяват за щети в лошо време, защото животът и здравето на хората е на първо място".

Той потвърди за ареста на кораба, който е плавал за Южна Америка: "В неделя корабът е насочен от Шведската брегова охрана. На борда му са се качили въоръжени представители, които са се държали малко агресивно. Очаквам да започне инспекция на следователи, които да установят извършителят. Това нещо следва да се докаже".

Той е бил един от трите плавателни съда в района по времето на инцидента, показват локаторите за движение. Корабът плава под малтийски флаг и е напуснал Русия два дни преди това. Според данни на "Веселфайндър" той е тръгнал от руското пристанище Уст-Луга няколко дни по-рано и е плавал между остров Готланд и Латвия по времето, когато се предполага, че е възникнала повредата.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
65

Свързани новини

Български кораб е задържан заради скъсания балтийски подводен кабел | Новини.бг