Политологът Маев: Това правителство може да докрета до президентските избори

87
Политологът Маев: Това правителство може да докрета до президентските избори
© Булфото (архив)

"Животът му зависи от доста неща. Някои от тях се намират извън България. Говоря за световни тенденции, не толкова за политически фигури, които започват да определят балансите в света.

"Парламентарното мнозинство е в началото на своето съществуване и такива изпитания ще бъдат прескочени сравнително лесно.

"За ДПС на Доган е важно партийното оцеляване, не толкова оцеляването чрез властта".

"Ходът на Пеевски е правилен от гледна точка на това той да се заяви като основната опозиционна сила в парламента. Естествено е той да покаже, че контролира структури по места, които отдавна не са във властовия ареал на хората на Ахмед Доган".

В момента правителството се движи около стабилността. Необходимо е да поддържа относителни баланси в икономиката, социалната и политическата сфера".

ДПС на Доган в момента се намира в състояние на оцеляване по отношение на декларираното безапелационно лидерство на "ДПС - Ново начало". Не за пръв път те не са от силната страна на историята. Не може да очакваме специално развитие на лидерството там, което да доведе до промяна на баланса.

Единствената ситуация, в която може да очакваме господин Пеевски да продължи да налага своя безапелационен курс, е при положение, че това парламентарно мнозинство се разклати и правителството от коалиционно се превърне в правителство на малцинството. За това обаче все още е рано.

НС ще обсъжда днес дали да бъдат свалени имунитетите на депутати от ПГ на "Демокрация, права и свободи - ДПС". Само двамата народни представители - Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов, все още не са подали писмено заявление за доброволен отказ от имунитет от общо 8 поискани от държавното обвинение. Марио Рангелов е разследван за купуване на гласове, а Джейхан Ибрямов - за търговия с влияние.

Политологът не очаква тези имунитети да бъдат свалени.

Това правителство може да докрета до президентските избори. Такава прогноза направи пред БНР политологът Иво Маев.

За Пеевски е важно да заяви позицията си на безапелационна опозиция на управлението".

Иво Маев коментира продължаващата борба между двете фракции на Движението за права и свободи.

Маев анализира хода на председателя на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски, който призова областните управители, които са членове на формацията, да напуснат местата си с мотива, че правителството е срамно.

Политологът коментира думите на депутата Рамадан Аталай, който посочи, че от ДПС на Доган очакват предложения за заместник-министри в кабинета "Желязков", както и за областни управители. По думите му ДПС-ДПС очаква първоначално да бъдат сменени областните управители и заместник - областните управители, назначени от Делян Пеевски. "Ние можем да работим във всички министерства, имаме кадри“.

През седмицата председателят на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски обвини управляващото мнозинство, че е получило подкрепа за кабинета от лоялните на Ахмед Доган депутати срещу ангажимент за отхвърляне на искането за сваляне на имунитетите им.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
87

Свързани новини

Sponsor Header image
Sponsor Footer image

Водещи новини

Политологът Маев: Това правителство може да докрета до президентските избори | Новини.бг