)
„В региона няма ресурси за намаляване на замърсяването на въздуха", каза директорът на Института за възобновяеми енергийни източници и екологична регулация в Белград Мирко Попович, пише БТА.
„Продължавах да му казвам, че искам да му помогна, но не можех,“ каза съпругата му Джейляне, която скърби в дневната на дома си с приятели в сряда. „Той казваше „Само Бог знае болката, която изпитвам“.
В продължение на 30 години Шемси Гара управлява огромен багер в косовска въглищна мина, вдигайки токсичен прах, който покрива лицето му и влиза в дробовете му. Вкъщи не е по-добре – електроцентралите, за които мината доставя въглища, бълват непрекъснато пушек над селото му, пише Ройтерс.
В ЕС нетните емисии на парникови газове са намалели с около 40 на сто спрямо равнищата от 1990 г. заради използването на възобновяемата енергия, се казва в доклад на Европейската комисия от ноември.
В столицата на Северна Македония Скопие местни жители, някои от които носят маски, често не могат да видят близките заснежени планини с дни.
Гара беше погребан в понеделник на гробището в Обилич край косовската столица Прищина. От гроба опечалените можеха да чуят близката конвейерна лента, транспортираща въглища от мината за електроцентралите.
Гара почина в неделя на 55 години след тригодишно неуспешно лечение на рак на белите дробове.
Докато голяма част от света се стреми да намали използването на изкопаеми горива, замърсяването в страните от Западните Балкани продължава да е високо заради битовото отопление, остарелите въглищни централи, старите коли и липса на пари за справяне с проблема.
Косово, една от най-бедните страни в Европа, произвежда над 90 на сто от енергията си от въглища. Световната банка изчислява, че преходът към икономика, в която не се ползват въглища, ще струва 4,5 милиарда евро.
Лекарят на Гара, Хаки Яшари, обяснява рака на Гара с работата му във въглищната мина и с електроцентралите, които замърсяват.
Министерството на енергетиката на Косово каза пред Ройтерс, че се е ангажирало с намаляване на емисиите и инвестира в проекти за възобновяема енергия и в модернизиране на съществуващи централи.
Равнището на смъртните случаи, дължащи се на замърсяването на околната среда, е относително висок – 114 на 100 000 души в Босна и около 100 в Сърбия и Черна гора, сочат данните на Световната здравна организация, докато в Германия са 45, а във Франция – 29.
Раковите заболявания са се увеличили повече от два пъти в Обилич през последните две години, каза Яшари, тъй като според него поколения наред са били излагани на замърсители. Той очаква, че ситуацията ще се влошава.
Резултатите от замърсяването се виждат в целия регион, особено през зимата.
Смогът покри Белград тази седмица, докато Сараево е разположено в долина, която задържа замърсения въздух. Качеството на въздуха в босненската столица беше класифицирано като „опасно“ във вторник и най-лошо в света според швейцарската компания АйКю еър (IQ Air), която измерва замърсяването на въздуха в света.
Сравнително малки градове като сръбската столица Белград и столицата на Босна Сараево често оглавяват ежедневните класации за замърсяването на въздуха в света според уебсайтове, които проследяват какво е качеството на въздуха в световен мащаб.
Страните от Западните Балкани се ангажираха да намалят въглеродните си емисии, но икономическите затруднения спъват напредъка в това отношение.
Това има сериозни последици за здравето, а също така може да застраши перспективите на страните от региона за присъединяване към ЕС, който има по-строги стандарти за вредните емисии.
Яшари желае само повече да можеше да бъде направено по-скоро.
„Щяха да затворят електроцентралите, ако бяхме част от ЕС. Недопустимо е“, каза той.
Последвайте канала на