Как да се предпазим от грип и остри респираторни заболявания

64
Как да се предпазим от грип и остри респираторни заболявания
© Министерство на здравеопазването

1. Избягвайте, при възможност, близък контакт с болни хора

2. Избягвайте струпвания на хора, особено на закрито.

3. Мийте или дезинфекцирайте ръцете си често.

4. Избягвайте да пипате очите, носа или устата си, особено с неизмити ръце

5. Ако сте болен, прилагайте етикет на кашляне

6. Почиствайте често повърхности и предмети и проветрявайте

7. Ако сте болни, останете вкъщи и намалете контактите си с други хора

8. Носете медицинска маска

Във връзка с увеличената заболяемост и нарастващите случаи на грип, Министерството на здравеопазването издаде общи препоръки към гражданите, с цел намаляване на риска от заразяване и разпространяване на вируси.

Ако е възможно, спазвайте дистанция от 1-2 метра от други хора, особено от хората в риск от тежко боледуване.

Ако не може да останете вкъщи по време на острата фаза на заболяването си, обмислете носенето на медицинска маска за лице на обществени места, в градския транспорт, лечебни заведения, аптеки, в дома и при контакт с други хора.

Ако полагате грижа за болно лице, мийте ръцете си след контакт с него, с негови дрехи, бельо, лични предмети или предмети и повърхности около него.

Ако полагате грижа за лице, болно от грип или друго остро респираторно заболяване, намалете до възможното престоя при него, носете медицинска маска за лице (за предпочитане FFP2).

Ако сте диагностициран с грип или имате симптоми на остро респираторно заболяване, по време на период на повишена активност на грип и остри респираторни заболявания, препоръчително е да останете у дома, поне 4-5 дни след появата на симптомите, за да избегнат заразяването на други хора.

Ако това е невъзможно, увеличете разстоянието между Вас на поне 1-2 метра.

Ако това не е възможно, намалете времето на контакт си с тях.

Ако това не е възможно, носете медицинска маска за лице.

Вирусите често се разпространяват, когато човек докосне нещо, което е замърсено с тях и след това докосне очите, носа или устата си.

Изхвърляйте използваните кърпички на подходящо място и извършвайте правилно хигиена на ръцете.

Медицинската маска се сменя след продължителна употреба (повече от няколко часа) или когато се замърси или навлажни. След смяна маската се изхвърля в подходящо място и се извършва незабавно хигиена на ръцете преди докосване на предмети, повърхности или контакт с хора.

Медицинските маски трябва да се поставят и носят правилно (да покриват лицето от основата на носа до брадичката), за да спомогнат за намаляване на риска от заразяване, поради излагане на инфекциозни капчици и аерозол, особено ако се използват заедно с други превантивни мерки, като избягване на близък контакт и поддържане на добра хигиена на ръцете.

Мийте или дезинфекцирайте ръцете си често (напр. след като сте били на обществени места, в градския транспорт, преди хранене, след кашляне или кихане).

Обикновено възрастните, които са болни, могат да заразят другите приблизително един ден преди и пет дни след появата на симптомите, а децата приблизително седем дни след появата на симптомите, въпреки че заразният период може да варира в зависимост от няколко фактора (напр. имунния отговор на индивида и вируса). Въпреки това, за заразен следва да се приема всеки със симптоми, независимо от тяхната продължителност.

По време на период на повишена активност на грип и остри респираторни заболявания медицински маски се използват от:

Покривайте носа и устата си с кърпичка или ръкав (но не и ръка), когато кашляте или кихате.

Причинителите на острите респираторни заболявания и на грипа се разпространяват основно по два начина – от човек на човек и при контакт със замърсени повърхности или предмети.
Някои хора са изложени на по-голям риск от тежко боледуване. Сред рисковите групи са бременни жени; лица с белодробни заболявания; възрастни, особено над 65 г.; малки деца, особено под 5 г.; новородени, особено недоносени и тези под 6-месечна възраст; хора с хронични заболявания, в т.ч. и имунокомпрометирани.

Ръцете се мият минимум 20 секунди всеки път.

След дезинфекциране, оставете ги да изсъхнат.

След измиване с вода и сапун, ги подсушете изцяло.

Увеличете честотата на проветряване.

Хигиената на ръцете се осъществява чрез измиване с топла вода и сапун или прилагане на алкохол-съдържащи дезинфектанти за ръце.

Хора с оплаквания като втрисане, повишена температура, кашлица, болки в гърлото, болки в мускули, главоболие и отпадналост може да са заразени с грип или друго остро респираторно заболяване. Преустановете контактите си с тях.

Често почиствайте или дезинфекцирайте повърхности и предмети, които се докосват/използват често, като дръжки на врати, бутони в асансьори, ключове за осветление, играчки, тоалетни, таблети, телефони, компютри, маси, плотове и др.

медицински персонал;

препоръчват се за:
- посетителите и пациентите в лечебните заведения; лица от рисковите групи (с изключение на малки деца) на закрито - в магазини, обществен транспорт, обществени места.
- членове на семейството/домакинството или други лица, полагащи грижи за болни от грип или със симптоми на остро респираторно заболяване, при близък контакт (1-2 м) с него.
- болен от грип и остро респираторно заболяване при контакт с друго лице.

Последвайте канала на

Десислава Станева
64

Свързани новини

Водещи новини

Как да се предпазим от грип и остри респираторни заболявания | Новини.бг