Novini.bg

По-лошият грип взе преднина

123
По-лошият грип взе преднина
© pixabay

Над 30 процента от изследваните проби в Националния център по заразни и паразитни болести показват грип - сигурен знак, че сме на прага на епидемия. Още преминаването на 10% говори за подем, всеки трети положителен тест вече е безспорен сигнал. Прецизното уточняване на вида на патогените през последната седмица показва, че почти всички инфлуенца вируси са от по-лошия вид от група А, а още по-детайлното идентифициране сочи, че измежду по-лошите два подтипа вече преобладава по-лошият, казват вирусолозите.

Аргументите са, че A(H3N2) щам “Тайланд” е по-агресивен от другия А вариант - “Виктория” (H1N1)pdm09, който се разпространява и протича в повечето случаи по-тежко, с по-остро изявени симптоми на засегнато общо състояние. Сравнително малка част от тестовете сега са полижителни за В грипните вируси “Австрия”. Имената на щамовете се дават по мястото на първата изолация на конкретния мутирал вариант, пише 24 часа.

В благоприятния случай на по-леко до средно тежко протичане на инфлуенцата 2- ия ден от боледуването започва леко подобрение и за 5-7 дни грипът си отива. Болният предава вируса още от момента на заразяването си, най-мощно във времето, в което се чувства особено зле. След втория - третия ден е по-малко опасен за околните. За лечението няма значение кой точно грип ви е повалил. Взети до 24 часа от инфекцията, противовирусните препарати за грип облекчават състоянието и намаляват продължителността на боледуване. Няма много сравнителни проучвания за специфични отлики между подвидовете на А групата. Разликата е главно в изявата на типичните симптоми. Изследване на корейски учени с претенциите да е първо по рода си анализира протичането при равностойни групи болни от двата щама с общо над 4 хиляди участници. Проучването установява, че инфекцията с H3N2 е по-тежка от инфекцията с H1N1. Описана е и зависимост от географските региони. Например инфекцията с H1N1 обикновено е относително често срещана и тежка в Азия, докато инфекцията с H3N2 е по-разпространена и по-лоша в Европа.

По официална информация различните страни - включително Аржентина, Бразилия, Чили, Парагвай и Уругвай - са имали ефективност на ваксината от около 34,5%. Стъпили на тези данни за Южното полукълбо, експерти на Центъра за контрол на заболяванията в САЩ изчисляват, че ваксината срещу грип в Северното полукълбо вероятно ще предпази около 35% от ваксинираните да не се разболеят. Това е по-ниско от 42-та процента ваксинална защита през миналия сезон, но въпреки това е в рамките на обичайния диапазон. Понеже грипният вирус непрекъснато мутира (променя се), през последното десетилетие ефективността се движи от 19% до високите 60 на сто. Дори ваксина с по-ниска ефикасност от заразяване обаче намалява вероятността за престой в болница, смятат епидемиолозите. Проучвания показват, че ваксинирането срещу грип намалява риска от хоспитализация с 41% при малки деца и 82% при възрастни. Твърди се също, че за ваксинираните е по-малко вероятно да бъдат толкова зле, че да се налага да бъдат приети в интензивно отделение. Съотношението на случаите “Тайланд” към “Виктория” е 2 към едно и ще се утежнява поради започналото бързо разпространение. И двете разновидности повалят в рамките на часове до 1-2 дни от заразяването.

Според главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев причината за видимото надмощие на “Тайланд” е относително спаднал имунитет към H3N2 вариантите поради сравнително малките сезонни епидемии през последните години. Тогава коронавирусът доминираше над всички останали сезонни патогени. Невъзможно е да се предвиди със 100% сигурност какво ще се случи през този грипен сезон, можем единствено да погледнем за ориентир към преминалия пик в Южното полукълбо.

Според изследването по-голямата агресивност на семейството вируси, към които принадлежи “Тайланд”, се изразява в склонността да предизвикват екстремно висока температура над 38 грудуса и не толкова силни мускулни болки и дразнене в гърлото, които са по-изявени при семейството “Виктория”, независимо че и при този подвид има висока температура. Средните телесни градуси са по-високи и броят на пациентите с треска е по-голям в сезона с доминиране на H3N2, отколкото в сезона с преобладаване на заболели от H1N1. Но не са открити значителни разлики в честотата на усложнения като синузити, ангини, бронхити, възпаления на ушите и пневмонии. Те обикновено са при деца, възрастни над 60 г., хронично болни и хора с компрометиран имунитет.

Последвайте канала на

Росица Валентинова
123

Свързани новини

Водещи новини

По-лошият грип взе преднина | Новини.бг