)
Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза пред БНР Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа" в морската столица.
Василев изчислява, че те губят всеки месец по 200-400 лева.
Експертът посочи още, че се спекулира и с броя на заетите в държавната администрация, като каза, че те не са повече от 132 000 души. Парадоксален му се вижда фактът, че винаги търсени са служителите с опит, а в същото време на чиновниците им е отнето правото да получават допълнителен доход за времето, което са отдали за професионално усъвършенстване.
Той припомня, че работещите в държавната администрация са лишени от тази добавка към заплатите си от 2012 година.
Друг фактор, който допринася те да бъдат ощетени, са промените в Закона за държавния служител, с които е постановено служителите гарантирано да получават 70% от заплатите си, а останалите 30% да са съобразно атестациите и резултатите им през годината. Това е един механизъм за налагане на контрол и налагане на санкции, държат ги на каишка, каза още Василев.
Според него често политиците, които имат трибуна, засилват негативното отношение към служителите, използвайки различни обидни епитети. Наричани са "бюрократи', "паразити", а това са много високо квалифицирани специалисти и експерти, подчерта още той и допълни, че без тяхната работа държавата не може да функционира нормално.
Това е много болезнена тема за държавните служители, които са едни от най-обсъжданите и демонизирани хора. Повече от десетилетие те са подложени на безпрецедентни унижения, категоричен е Василев.
Последвайте канала на