)
Интелигентна платформа за комуникация със сателитите в ниска орбита може да използва космическите „очи“ на спътниците, за да идентифицира критични минерали на Земята и да ускори извличането им с цел използване за технологии за чиста енергия.
Използването на спътници за проучване за полезни изкопаеми на Земята може да облекчи ВЕИ индустрията. То ще помогне с бързо и лесно откриване на находища на критичните материали, необходими за сектора на чистата енергия.
Платформата би трябвало да е съчетание от най-доброто, постигнато от развитието на технологиите в последните години: най-новите постижения в космоса заедно с последните успехи на AI и анализа на големите данни, коментира главният изпълнителен директор и съосновател на Fleet Space Флавия Тата Нардини.
Самият Флавия Тата Нардини е бивш инженер към Европейската космическа агенция (ESA). Другият съосновател на фирмата е аерокосмическия предприемач Мат Пиърсън. Съвместното им начинание Fleet Space се сочи от инвеститорите като шанс да се използват възможностите на съвременните технологии за изследване на космоса с цел създаване на нова вълна от решения, които могат да ускорят декарбонизацията и глобалния енергиен преход.
Системата вече е изпитана в проучване на някои от най-перспективните райони на Земята съвместно с ресурсни гиганти като Rio Tinto и Barrick Gold, пише technews.bg.
По думите му, системата може да спаси човечеството от риска да не постигне своите цели за нулевовъглеродна икономика. Този риск, според него, става все по-остър, тъй като „скоростта на новите открития на минерали за енергийния преход продължава да намалява“.
Спътниковата технология се разработва от Fleet Space Technologies, която е базирана в Южна Австралия, а самата глобална изследователска платформа е наречена ExoSphere. Тя „има потенциала да предостави на глобалната минна индустрия висококачествена информация за насочване – по-бързо от всякога, като същевременно минимизира въздействието върху околната среда“.
Последвайте канала на