"Виждаме това с нарастващия брой саботажи и Европа видя това с енергийните доставки", отбеляза Бауер.
"Мислехме, че имаме сделка с "Газпром", но всъщност имахме сделка с г-н Путин. Същото важи и за притежаваната от Китай инфраструктура и стоки. Всъщност имаме сделка с китайския президент Си Дзинпин".
Той описа възпирането като надхвърляне само на военния капацитет, тъй като всички налични инструменти могат и ще бъдат използвани във война.
"Бизнесът трябва да бъде подготвен за военновременен сценарий и да коригира съответно своите производствени и дистрибуторски линии. Защото макар армиите да печелят битките, икономиките са тези, които печелят войните", изтъкна той.
"Ако можем да гарантираме, че всички важни услуги и стоки могат да бъдат доставени независимо от всичко, тогава това е ключова част от нашето възпиране", заяви в Брюксел председателят на военния комитет на НАТО - нидерландският адмирал Роб Бауер.
"Наивно е да смятаме, че Комунистическата партия никога няма да използва тази власт. Бизнес лидерите в Европа и Америка трябва да осъзнаят, че търговските решения, които вземат, имат стратегически последици за сигурността на тяхната страна", подчерта Бауер.
Високопоставен военен служител на НАТО призова бизнеса да бъде подготвен за военен сценарий и да коригира съответно своите производствени и дистрибуторски линии, така че да бъде по-малко уязвим на изнудване от страни като Русия и Китай, съобщава "Ройтерс".
Бауер отбеляза зависимостта на Запада от доставки от Китай - 60% от всички редкоземни материали се произвеждат и 90% от тях се обработват там. Той посочи, че химически съставки за успокоителни, антибиотици, противовъзпалителни средства и лекарства за ниско кръвно налягане също идват от Китай.
)