)
Анализират данни за бързи прозрения, които могат да се извършват с помощта на ИИ и машинно обучение;
Защита и свързване с жителите и фирмите;
Изпълняват приложения в отдалечени местоположения за по-бързи транзакции и по-малко ограничения на пропускателната способност;
Лесен и сигурен обмен на данни;
Мащабират, докато растат, и да предоставят точното количество ИТ ресурси, когато и където са необходими;
Модернизират обществените комунални услуги;
Намаляване на измамите и по-бързо проверяване на финансовите транзакции;
Намаляване на износването на превозни средства и машини;
Намаляване на разходите за гориво, поддръжка и обслужване;
Намаляват разходите, тъй като не е необходимо да инвестират в хардуер и софтуер, да настройват и изпълняват центрове за данни на място или да управляват инфраструктурата;
Насърчаване на сътрудничеството между агенциите;
Обработват, сортират и анализират данни от IoT или център за данни, така че да могат да определят върху какво да действат незабавно и какво да се съхранява в облака;
Определяне кои резервни части да се поддържат в наличност за ремонтни проблеми;
Определяне на механични или работни проблеми, които водят до повреда или забавяне;
Опростяване на държавните операции;
Опростяване на процесите за решаването на споровете, свързани с данни, при проверка и спазване на нормативните изисквания;
Опростяване на процесите на проверка и разрешаване.
Опростяване на сложни градоустройствени и строителни проекти;
Осигуряване на възможности на служителите да се учат с практически инструкции „стъпка по стъпка“;
Осигуряване на по-добра среда за населението;
Осигуряват възможности за свързани, ефективни и устойчиви транспортни системи;
Осигуряват по-добра производителност чрез световна мрежа от бързи, ефективни и защитени центрове за данни;
По-ефективно маршрутизиране на превозни средства;
Поддръжка на фирмите и стимулиране на икономическото развитие;
Поддържат непрекъсваемостта на бизнеса с лесно архивиране на данни и аварийно възстановяване.
Подобряване на достъпността за всички хора в общността;
Подобряване на защитата на жителите и безопасността на служителите в града.
Подобряване на публичния транспорт;
Подобряват защитата на чувствителна публична информация;
Подобряват сигурността и защитата на градската информация, приложенията и инфраструктурата;
Получаване на един изглед за всички вериги за доставки в града;
Получаване на експертни съвети и поддръжка, докато се работи на отдалечено място;
Помагане на работещите на място бързо, ефективно и безопасно да изпълняват задачи;
Предоставяне на надеждна, интелигентна инфраструктура;
Предоставяне на удобни за потребителя услуги за общността;
Предоставят градски иновации и да подобряват услугите за жителите.
Предоставят интелигентна важна инфраструктура;
Предоставят ценни услуги, които изграждат доверие;
Прехвърлят ефективно и лесно мрежови данни между облака и периферията;
Прецизиране на процесите на градско управление;
Прогнозиране и предотвратяване на повреди на оборудването, преди да възникнат.
Работят по-бързо и да получават достъп до големи количества компютърни ресурси в рамките на минути;
Решават проблеми със закъснението или връзката, като данните се обработват близо до източника;
Спазват нормативните изисквания, като използвате модели за машинно обучение, които помагат на администраторите да известяват за потенциално чувствителни данни.
Споделяне на информация с обществеността;
Събиране и анализиране на открити данни за получаване на ценни прозрения.
Създаване на по-интелигентни и по-ефективни вериги за доставки;
Увеличаване на броя на срещите за обслужване на ден;
Увеличават продуктивността на ръководителите, служителите и ИТ екипите на градовете;
Управление на градските ресурси, за да се избегнат отпадъците;
Управление на потреблението на енергия, градското развитие и растежа на населението.
Управление на устойчивостта на околната среда;
Добавена реалност (AR)
Изкуствен интелект (ИИ)
Интелигентният град е градска зона, която използва множество цифрови технологии, за да обогати живота на жителите, да подобри инфраструктурата, да модернизира държавните услуги, да подобри достъпността, да стимулира устойчивостта и да ускори икономическото развитие. Интелигентните градове са градовете на бъдещето.
Интернет на нещата (IoT)
Инфраструктура на интелигентните градове
Компютърни услуги в облака
Коя е движещата сила на по-интелигентните градове?
Крайни изчисления
Окръг Кинг в областта Сиатъл е признат за използването на устройство за смесена реалност за обучение на оператори в пречиствателна станция за отпадни води.
Технологични решения за интелигентните градове
Технология за верига от блокове
В допълнение към тези изисквания, общините все още имат отговорност да поддържат безопасността на жителите, да предоставят критично важни услуги, да подобряват качеството на живот и да поддържат икономическото развитие. Може би най-важното е, че градските управляващи органи трябва да продължат да поддържат инфраструктурата, благодарение на която градът им функционира – вода, електроенергия, пътища и мостове, светофари, обществен транспорт и други.
Веригата от блокове е децентрализирана цифрова база данни с информация, която може да се използва и споделя едновременно в голяма публично достъпна мрежа. Организациите и управляващите органи инвестират в тази иновативна технология, за да създават по-ефективни вериги за доставки, да опростяват сложни процеси, да намаляват измамите и бързо да проверяват транзакциите.
Веригата от блокове позволява на участниците в мрежата да споделят данни надеждно и прозрачно без централизиран администратор. Тази функция е особено полезна за градските управляващи органи. Това е така, защото градове обикновено включват голям брой заинтересовани лица, които трябва сигурно да обменят информация, за да поддържат операциите, да вземат критични решения и да опростяват услугите.
Градските центрове по света възприемат усъвършенстваните умни технологии – като инвестират в ИИ, компютърни услуги в облака, Интернет на нещата и други цифрови решения – докато работят за провеждане на инициативи за интелигентен град.
Добавената реалност (AR) е технология, която създава компютърно генерирано наслагване на изображения върху сцена от реалния свят, като осигурява на потребителя композитен изглед. Много организации използват тази интерактивна технология, за да обучават служителите и да предоставят на работниците ясна представа за зони, до които не могат лесно да достигнат или видят.
Изкуствен интелект (ИИ) е способността на компютърната система да имитира човешки когнитивни функции, като например анализиране на данни, обучение от нова информация и решаване на проблеми. Използвайки математиката и логиката, компютърната система симулира човешки аргументи, за да взема информирани решения.
Интелигентните градове все повече използват IoT за две важни задачи – за отдалечено наблюдение и прогнозна поддръжка.
Интелигентните градове по света използват периферна обработка на данни в комбинация с решения за IoT, ИИ и облак, за да се осигури непрекъснатост на критичните държавни услуги и инфраструктура.
Интернет на нещата (IoT) е набор от оборудване, продукти и устройства, които са свързани с облака и са предназначени за събиране и защитено предаване на данни. IoT позволява на организациите бързо да събират и използват данни, за да вземат бързи, информирани решения. Тази технология за интелигентни градове предлага навременни и подходящи прозрения, което позволява на организациите във всички отрасли да работят по-ефективно и да подобряват средата за работа на клиентите.
Като използват най-новите цифрови решения, държавите органи в интелигентните градове получават изчерпателен поглед върху всички градски операции, инфраструктура и услуги. Това позволява на ръководителите на градовете да прогнозират потенциални проблеми, бързо да преодоляват предизвикателствата и да подобряват резултатите. Всичко това се обединява, за да подобри средата за жителите, посетителите и фирмите в градската зона – и да изгради по-светло бъдеще за града.
Когато управляващите органи се впуснат в проект за интелигентен град, те често инвестират в комбинация от интелигентни цифрови решения. Тези технологии за интелигентни градове са предназначени да работят заедно, за да свържат общността, да подобрят живота на жителите на града, да стимулират усилия за постигане на устойчивост, да подобрят инфраструктурата и да поддържат икономическото развитие.
Компютърната система с изкуствен интелект може да прави прогнози или да предприема действия въз основа на модели в съществуващите данни. ИИ може да се учи от грешките си, за да увеличи точността в бъдеще. Развитата система за ИИ може бързо и точно да обработва нова информация, което я прави полезна за сложни сценарии, включително коли, които се движат сами, програми за разпознаване на изображения и виртуални асистенти.
Компютърните услуги в облака представляват предоставяне на компютърни услуги – включително сървъри, място за съхранение, работа в мрежа, бази данни, софтуер, анализ и разузнаване – по интернет, а не чрез локален сървър или персонален компютър.
Много градски управляващи органи мигрират своите приложения, системи за работна сила и друга важна държавна информация от локалното си място за съхранение в облака, за да ускорят иновациите, да увеличат ефективността и да намалят разходите. Това позволява на управляващите органи да бъдат по-гъвкави и по-устойчиви, като същевременно помага за защитата на чувствителните лични данни. Решенията в облака също така позволяват на градските служители и жители да осъществяват сигурен достъп до информация от разстояние – която е от съществено значение за непрекъснатостта на държавните услуги.
Например много интелигентни градове сега използват чатботове с ИИ, за да предлагат на жителите бързи и точни отговори и информация онлайн. Освен това някои управляващи органи инвестираха в сензори за ИИ, за да събират и анализират транспортни данни и да опростят трафика. Тези прогнозни технологии променят начина, по който се управляват градове, и подобряват качеството на живот на градските жители.
От вода и електроенергия, пътища и светофари до градски услуги и комуникационни мрежи – инфраструктурата е това, което поддържа безпроблемното функциониране на града. Тъй като градските жители нарастват и хората все повече търсят цифрови услуги и съвременни удобства, е по-важно от всякога градовете да предоставят гъвкава, издръжлива и защитена инфраструктура.
Отдалеченото наблюдение позволява на администраторите да наблюдават активи, като например превозни средства и тежкотоварни машини, непрекъснато или на равни интервали. Това позволява на ръководителите на градове да проследяват местоположението, производителността и състоянието на актива.
Периферната обработка на данни е процесът на поставяне на компютърната инфраструктура по-близо до действителния източник на данни. Това намалява закъснението на мрежата (забавяния в комуникацията с данни) и прекомерното използване на пропускателната способност, като същевременно гарантира непрекъснатостта на услугите – дори когато връзките в облака са периодични.
С усъвършенстваните решения за AR потребителите могат да изпълняват различни задачи, които биха били твърде трудни или опасни без тази интелигентна технология. Например, някои работници в града използват мобилни устройства, които припокриват изображение на комунални съоръжения и активи, когато гледат под земята. Това позволява на работниците да виждат къде се намират каналите под улицата и да определят тяхното работно състояние.
Тъй като населението на градовете продължава да нараства, градове са изправени пред по-големи изисквания и по-сложни предизвикателства от всякога. Освен това, в днешния все по-цифров свят хората очакват бързи, удобни за потребителя среди и информация на тяхно разположение. В тази среда ръководителите и администраторите на градовете са под силен натиск да предоставят бързи, ефективни и рентабилни услуги на жителите и фирмите, пише microsoft.com.
Управляващите органи в много от тези интелигентни градове се възползват от комбинация от Интернет на нещата (IoT), компютърни услуги в облака, изкуствен интелект (ИИ), добавена реалност (AR), периферна обработка на данните, верига от блокове и други авангардни решения за интелигентни градове, за:
Управляващите органи, които инвестират в IoT, могат да използват това решение за интелигентни градове, за да предоставят по-големи ползи на обществеността, да се свързват с хората по по-персонализиран начин, да намаляват материалите и отпадъците от труд и да повишават оперативната ефективност.
В комбинация с други технологии решенията за периферна обработка на данни позволяват на градските управляващи органи да:
Градските управляващи органи се възползват от ИИ в комбинация с други решения, като например IoT, периферна обработка на данните и верига от блокове. ИИ дава възможност на тези интелигентни градове да подобрят взаимодействието с общността, бързо да разпространяват информация до обществеността, да пестят енергия и вода и да поддържат всичко – от интелигентни сгради до интелигентно улично осветление и интелигентен трафик.
Ето няколко примера за иновативни решения за интелигентни градове:
За да отговорят на нарастващите нужди на жителите и фирмите, градовете по целия свят ускоряват цифровата трансформация, за да предоставят свързани, защитени и надеждни услуги. В резултат на това тези интелигентни градове бързо се превръщат в най-желаните места за живот и работа - това са градовете на бъдещето.
Интелигентните градове използват решения за верига от блокове за:
Като възприемат компютърните услуги в облака, IoT, ИИ и други решения за интелигентни градове, управляващите органи могат да:
Компютърните услуги в облака се превърнаха в основна технология на интелигентните градове, тъй като тези решения позволяват на управляващите органи да:
Например лондонското летище Хийтроу използва периферна обработка на данни, ИИ и машинно обучение в комбинация с 3D скенер, за да предотврати нелегална контрабанда с диви животни и растения.
Но какво движи тази глобална тенденция?
По-интелигентните градове по света използват сензори за IoT за незабавно събиране и разбиране на данни. Прозренията, предоставени от IoT, дават на ръководителите на градове по-задълбочено разбиране на това, което се случва в техните общности в почти реално време. Тази технология за интелигентни градове също така позволява на управляващите органи да свързват интелигентна инфраструктура, да наблюдават процесите отдалечено, да извършват проследяване в реално време и да подобряват операциите в целия град.
Прогнозната поддръжка включва софтуер за машинно обучение за анализиране на данни, прогнозиране на резултати и автоматизиране на операции. Тази технология позволява на ръководителите на градове да идентифицират и преодолеят проблемите, преди да станат основен проблем. Прогнозната поддръжка помага на администраторите на интелигентни градове за:
Прозренията, които градските управляващи органи получават от тази технология за интелигентни градове, могат да им помогнат за:
Тъй като тази технология предлага по-ниска цена и по-лесен достъп, решенията в облака стават все по-популярни за потребителите, фирмите и управляващите органи. Освен това, организациите обикновено плащат само за услугите в облака, които използват. Това помага на фирмите и градските управляващи органи да контролират оперативните разходи и да мащабират решенията в облака при разрастването си.
Управляващите органи на интелигентните градове също така се възползват от добавената реалност за:
Последвайте канала на