Имало е спиране на боевете за 9 часа на ден за гарантиране на безопасността на служителите и общностите, а мобилни екипи са посещавали и семейства, живеещи в палатки и лагери за разселени лица.
Кампанията започна, след като през юли полиовирус тип 2 беше открит в отпадни води в Газа, а след това през август 10-месечно бебе се разболя от детски паралич.
СЗО, УНИЦЕФ и Агенцията на ООН за подпомагане на палестински бежанци призовават всички страни в конфликта в Газа да се ангажират с осигуряването на още хуманитарни паузи, за да има безпрепятствен достъп до децата, пише БНР.
Близо 560 хиляди деца под десет години са били ваксинирани срещу полиомиелит по време на първия кръг от извънредната имунизационна кампания в Ивицата Газа, съобщи Световната здравна организация.
12-дневната кампания е осигурила достъп на 558 963 деца до новата орална ваксина срещу единия от причинителите на заболяването - полиовирус тип 2. Здравните и социални работници са работили с безпрецедентен мащаб и скорост, обясни доктор Ричард Пийпъркорн, който е представител на Световната здравна организация за Палестинската територия.
Очаква се да бъде осъществен втори кръг с имунизации. В идеалния случай това трябва да стане до 4 седмици, за да получат децата в Газа втора доза от оралната ваксина и да бъде предотвратено появата на огнище в Ивицата, както и международно разпространение на вируса.
)