Novini.bg

Салдото по КФП към края на месец август 2024 г. се очаква да бъде дефицит в размер на 1,6 млрд. лева

42
Салдото по КФП към края на месец август 2024 г. се очаква да бъде дефицит в размер на 1,6 млрд. лева

На база на предварителни данни и оценки се очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към края на месец август 2024 г. да бъде дефицит в размер на 1,6 млрд. лв. (0,8 % от прогнозния БВП), съобщиха от пресцентъра на министерството на финансите.

Основни параметри по КФП на база предварителни данни и оценки:

Приходите, помощите и даренията по КФП към август 2024 г. се очаква да бъдат в размер на 46,5 млрд. лв., което е 61,8 % от годишните разчети. И през август продължава наблюдаваната тенденция от предходните месеци за умерено нарастване на постъпленията в частта на данъчните и осигурителните приходи, като се очаква изпълнение към август 2024 г. 64,3 % от годишните разчети, при изпълнение 62,2 % на разчета за същия период на 2023 година.

Разходите по КФП (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към август 2024 г. възлизат на 48,1 млрд. лв., което е 59,1 % от годишните разчети. Спрямо предходната година се отчита нарастване основно при социалните разходи, вследствие на изплатените по-високи пенсии, след влезлите в сила увеличения от юли 2023 г. и юли 2024 г., както и при разходите за персонал, след увеличението на възнагражденията на педагогическия персонал и при други администрации със ЗДБРБ за 2023 г. и ЗДБРБ за 2024 г. и други.

Статистическите данни и Информационният бюлетин за изпълнението на държавния бюджет и основните показатели на консолидираната фискална програма, на база на данни от месечните отчети за касовото изпълнение на бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет към август 2024 г. ще бъдат публикувани на интернет страницата на Министерството на финансите в края на месец септември 2024 година.

Съпоставени със същия период на предходната година, постъпленията по КФП нарастват с 4,1 млрд. лв. (9,6 на сто), като принос за това имат данъчноосигурителните приходи, които нарастват в номинално изражение с 4,2 млрд. лв. (12,6 на сто) и постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС), които нарастват с 0,9 млрд. лева. В сравнение с предходната година неданъчните приходи намаляват с 1,0 млрд. лв. (13,2 на сто), което се дължи главно на приходите от дивидент и приходите от продажба на квоти за емисии на парникови газове. През първите осем месеца на 2023 г. приходите от дивидент за държавата от държавни предприятия бяха в размер на 1,55 млрд. лв., докато през настоящата година постъпленията за периода са едва 0,1 млрд. лв., при планирани 0,34 млрд. лв. Основната причина за това е неразпределяне на дивидент от печалбата на „БЕХ“ ЕАД за финансовата 2023 г. При постъпленията от продажба на квоти за емисии на парникови газове влияние оказват по-малките количества и по-ниската цена на квотите през 2024 година.

Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към 31.08.2024 г. от централния бюджет, възлиза на 0,98 млрд. лв., което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
42

Свързани новини

Водещи новини

Салдото по КФП към края на месец август 2024 г. се очаква да бъде дефицит в размер на 1,6 млрд. лева | Новини.бг