„Ясно е какво може да се случи. Такова изследване е направено преди десетина години. Американците правят симулация какво би се случило, ако се създаде такава магнитна буря, каквато на събитието Карингтън през 1859 година. Тогава те оценяват загубите си на 2,6 трилиона долара. Три са най-уязвимите неща, които могат да се случат. Сателитите са уязвими, защото тяхното захранване е с електрически панели. Комуникацията със самите сателити ще бъде нарушена, и третият ефект, който се наблюдава при сателитите - поради увеличаване на плътността на атмосферата, те пропадат. Ако се загуби комуникацията с тях може рязко да пропадане от порядъка на километри. Това веднага ще рефлектира върху комуникацията”, отбелязва д-р Трифонова. По думите ѝ третото нещо, което е уязвимо, е електропреносната система.