В резултат на сблъсъците загинаха шестима души, редица автомобили и предприятия се опожаряват, а магазините се разграбват. В сряда Франция обяви извънредно положение на острова, припомня БТА.
Дарманен каза, че повече от 600 полицаи са мобилизирани за разчистване на барикадите, поставени от групи, блокирали 60-километровия път, като 100 от жандармеристите са част от специално тежковъоръжено подразделение.
Промяната в конституцията ще позволи на французите, които са живели в Нова Каледония поне 10 години, да гласуват на местните избори, което според някои местни лидери ще намали тежестта на гласовете на канаките.
Франция мобилизира стотици полицаи, за да си върне контрола върху главния път, свързващ летището със столицата на Нова Каледония Нумея, и да възстанови реда на острова след дни на размирици, съобщи Ройтерс, позовавайки се на публикация на министърът на вътрешните работи Жералд Дарманен в социалната платформа Х.
По-рано през седмицата в управляваната от Франция територия в южната част на Тихия океан избухнаха размирици, предизвикани от гнева на коренното население - канаки - заради конституционна поправка, одобрена от законодателите в Париж. Оттогава насам отвъдморската територия изпитва затруднения при разпределението на храна и лекарства заради блокадите по пътищата, а летището е затворено.
)