Преди гласуването на тази точка, въпреки че не беше дадена думата на г-н Михайлов, заявлението за оставка е оттеглено. От трибуната попитахме какво налага това бързо разчистване на ръководството на НЗОК от едно Народно събрание, което очевидно не може да избере нито управител, нито подуправител в следващите месеци. Взаимният контрол между управителя и подуправителя, който беше приети със законови промени, явно не удовлетворява колегите от ГЕРБ и ДПС и днес те гласуваха една оставка, която вече я няма, т.е. Под диктатура на настоящето мнозинство беше освободен управителят на НЗОК и в момента, без да има управител, управлението на НЗОК е в ГЕРБ – ДПС, добави той.
Това много напомня случая със Сметната палата. Ние ще сезираме Конституционния съд – възможно ли е Народното събрание да освободи някого, който не иска да бъде освободен, без никакви други мотиви, защото други мотиви нямаше. Г-н Желязков отказа да подложи на гласуване процедурата за прекратяване на днешните дебати при оттеглена оставка. Виждаме едно много бързо връщане на една абсолютно неовладяна политическа амбиция и прищявка, каквато имаше, когато управляваха ГЕРБ. Това го връщаме във всички сфери, не само в здравеопазването, коментира още Васил Пандов.
Това, което се случи днес, е гласуване на акт, който е оттеглен. Видяхме един план, който е реализиран още от вчера, а именно издигнатият и избран подуправител, кандидатура на ГЕРБ – СДС и подкрепен от ДПС, е депозирал оттегляне на оставката си. Впоследствие точката се включва изненадващо в дневния ред на парламента от председателя на Народното събрание, без обсъждане на председателски съвет и без никакъв дебат, заяви депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Васил Пандов.
Оттеглянето на моята оставка е мой личен акт, главно заради това, че условията, заради които я подадох, не бяха спазени. Това каза пред журналисти в парламента бившият управител на НЗОК Станимир Михайлов, след като по-рано днес в дневния ред на парламента изненадващо беше вкарана точка за гласуване на оставката му, която беше гласувана след бурни дебати в пленарната зала, въпреки че междувременно стана ясно, че Михайлов е оттеглил оставката си, предаде репортер на Novini.bg.
По мое време бяха довършени преговорите, бяха сключени националните рамкови договори, бяха сключени анекси, втори преговори, беше гласуван бюджет на Касата, бяха въведени нови неща в националните рамкови договори, добави той.
Подписът категорично е мой, аз просто дадох оставката на момчето, което я внесе в деловодството на Народното събрание. Най-странното за мен е, че ме допуснаха до залата, но не ми дадоха възможност да говоря. Още по-странното, което обаче не ме учудва, е, че никой не говори каква работа е свършена, какво предстои да се свърши в Здравната каса, а всеки говори само за политики и прави лични нападки, заяви Михайлов.
Попитан защо е подал оставка, а днес я е оттеглил, Михайлов посочи: "Подадох я, защото така ни приканиха, за да бъде изработена нова процедура, по която да бъдат избрани управител и подуправител. Тогава ни поканиха политическите партии и ние се съгласихме".
В отговор на въпрос той отбеляза, че не се чувства жертва на разрива в сглобката. Аз дойдох като експерт и си тръгвам като такъв. Не съм член на никоя партия – това го подчертах при застъпването ми, това го казвам и сега. Лошо е човек да се чувства жертва, каза още Станимир Михайлов.
Последвайте канала на