)
32-о училище ме покани да изнеса беседа за правилния начин на хранене, за наднорменото тегло.Това не трябва да е кампанийно. Освен образование трябва да дадем на децата и здравна култура. Редно е да стигнем до подрастващите, именно когато вредните навици още не са толкова вкоренени. Едно е на един млад човек сега да му се обясни вредата от тютюнопушенето и наднорменото тегло, отколкото на 40-50 години. Защо трябва да открием рак на белия дроб на пациента или да направи инфаркт, за да спре да пуши.
Д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар и член на УС на БЛС
В училищата трябва да дадем на децата не само образование, но и здравна култура, допълва лекарят
100-годишна средна продължителност на живота възможна ли е и кога?
Ако се откажем от вредните рискови фактори или намалим вредата от тях, кои навици могат да удължат живота ни или казано по друг начин - кои „лекарства“ извън аптеките могат да подобрят здравето ни?
Българинът обаче неглижира профилактичните прегледи
Д-р Николова, какво се промени през последната година за вас, личните лекари и в здравеопазването като цяло?
На 7 април отбелязахме Световния ден на здравето, на който празнуват всички работещи в сферата на здравеопазването.
Тютюнопушенето е огромен проблем у нас. Както казахте, на младите е редно да се обясни още сега, че това е изключително вреден за здравето навик. Но какво правим със заклетите пушачи, които дори и при инфаркт не отказват цигарите, с хората, които имат проблем с алкохола и пият всеки ден?
В българина е по-голям страха от ваксината, отколкото от заболяването. Това е парадокс. Затова трябва постоянна комуникация през медиите и различни информационни канали на различни държавни кампании – за ваксините, за профилактиката на раковите и сърдечносъдовите заболявания, изобщо на здравословния начин на живот.
Говорим ли на тинейджърите за сексуална култура и здраве, за тютюнопушене и електронните устройства - теми, много актуални в момента? Никой не казва, че нашите деца са обездвижени, че не се хранят здравословно.
За българина почивката означава да преяде събота и неделя, да се напие, да стои в задименото заведение цяла нощ и да спи до обяд.Това не разтоварва организма.
Именно това е ключът - превенция и профилактика на заболяванията, както и чрез ваксини.
Както е казал Хипократ - моята храна е моето лекарство. Начинът на хранене определя до голяма степен и здравето ни. Трябва да се храним с повече плодове и зеленчуци, с по-малко мазни храни, да се ограничи количеството, защото човек се храни, за да живее, а не живее, за да се храни. Да се разхождаме на открито, имаме чудесна природа и не се възползваме от нея, да дишаме чист въздух, да спортуваме всеки ден, да намалим стреса, да имаме пълноценен сън.
Когато един човек не може да се откаже от вреден навик, трябва да му дадем някакъв вид алтернатива. Безалкохолна бира, ако обича това питие например. Ако е заклет пушач, да премине напълно на бездимна алтернатива, без горене. Както е казал Майкъл Ръсел хората се пристрастяват към никотина, но умират от катраните. А те, заедно с всички най-вредни и канцерогенни вещества, се образуват именно при горенето на тютюна. Затова бездимните алтеративи са по-малко рисков вариант. При устройствата за нагряване на тютюн няма горене, няма дим и следователно по-малко вредни канцерогенни вещества. Те от друга страна елиминират и пасивното пушене.
Непрекъснато се рекламират много неща, но не се рекламира профилактиката, ваксините и здравословния начин на живот. Говорим за въвеждането на еврото, но не и за високата смъртност от сърдечносъдови и онкологични заболявания.
Няма държавна политика. Затова сме предложили да има постоянни рекламни и комуникационни кампании, за да стигнем до хората. Те често са недоверчиви към експертите, но са податливи на информацията, която е в медиите.
Разшири се и обема на дейността по отношение на профилактиката, чрез промяна на Наредба № 8 , със съдействието и предложенията на Национално сдружение на общопрактикуващите лекари и Български лекарски съюз. Пакетът е по-широк и с по-големи възможности за профилактика, особено скрининг на социално значими заболявания като рак на дебелото черво, на гърдата, на простатата и други.
Това подобрява качеството на живот. Не е въпросът само да стигнем 100 години, а да ги живеем пълноценно.
Тогава, когато човек започне да осъзнава, че животът е дар, който никога повече няма да получи. Това е най-ценното нещо, което той има и трябва да прави всичко възможно да го съхрани. Да се храни здравословно, да няма вредни навици, да ходи редовно на профилактични прегледи, да знае нивата на кръвното си налягане и на кръвната захар,на липидите, да се движи, да спортува, да избягва стреса.
Увеличиха се средствата за доболничната помощ, като опит да се обърне пирамидата в здравеопазването, както е в другите държави. Стъпка в тази посока е възможността да се прави ядрено- магнитен резонанс в доболничната помощ като се облекчи режима. Досега трябваше запитване всеки път до Здравната каса, а сега се отпускат определен брой направления, без да е нужно да се иска разрешение за всяко едно изследване и за всеки човек поотделно. Това е стъпка в правилната посока.
Хората освен права, имат и задължения. Всеки трябва да има ангажимента да се грижи за здравето си. В същото време обаче това е и ангажимент на държавата, не само на нас, общопрактикуващите лекари. Няма активна роля на държавата.
Последвайте канала на