Игор Вениаминович Кайгородов, мажоритарен собственик на Veb3 Технологии и Veb3 Integrator, и Тимур Евгениевич Буканов, собственик на TOEP, също попадат в санкционния списък.
Министерството на финансите "ще продължи да изобличава и да подрива компаниите, които се стремят да помогнат на санкционираните руски финансови институции да се свържат отново с глобалната финансова система", отбеляза още Нелсън.
През 2022 г., годината, в която избухна войната в Украйна, делът на криптоактивността, свързана с незаконни операции, се повиши за първи път от 2019 г., според доклад на Chainalysis миналата година, удвоявайки се до 0,24% от 0,12% през 2021 г., отбелязва Блумбърг.
Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ (OFAC) администрира санкциите.
Компаниите, посочени в списъка на Министерството на финансите, включват базираните в Москва финтех фирми B-Crypto, Masterchain, Atomaiz, Veb3 Tekhnologii и Veb3 Integrator, както и базираната в Кипър Tokentrust, която също така е мажоритарен собственик на Atomaiz.
Преди началото на войната криптоборсите, свързани с Русия и Украйна, представляваха повече от половината от всички международни обеми на незаконни криптофондове, според доклад, публикуван миналата година от фирмата за блокчейн разузнаване TRM Labs.
"Русия все повече се обръща към алтернативни механизми за плащане, за да заобиколи санкциите на САЩ и да продължи да финансира войната си срещу Украйна", заяви Браян Е. Нелсън, заместник-министър на финансите по отношение на тероризма и финансовото разузнаване, съобщава Блумбърг.
САЩ наложиха нов кръг от санкции на 13 финтех фирми и две физически лица, свързани с Русия, за предполагаемо разработване или предлагане на услуги за виртуални активи, които са били използвани за избягване на забрани, според изявление, публикувано от Министерството на финансите на САЩ в понеделник вечерта, предаде БТА.
Криптовалутите, които предлагат алтернативно и потенциално запазващо поверителността средство за трансгранично плащане, се появиха като жизненоважен финансов инструмент за руснаците, след началото на инвазията на Москва в Украйна през февруари 2022 г. Докато международната финансова помощ се излива в Украйна под формата на криптовалути, токени и приложенията, които улесняват крипто търговията, те също така бяха използвани от свързани с Русия субекти за избягване на санкциите.
)