)
„Алексей Навални беше една много ярка личност, много силен лидер. Това по някакъв начин пречеше на консолидирането на опозицията. Използваше се и от властта. Дали смъртта му и символът, в който се превърна Навални, ще допринесе за обединението на руската опозиция, предстои да разберем. Не изключвам тази възможност".
"Моментът, в който Навални беше осъден на 19 години за екстремизъм и изпратен в наказателна колония отвъд Полярния кръг, беше лесно да се предположи, че в един момент организмът му няма да издържи. Около 300 дни той прекара в т.нар. "наказателен карцер".Очаквано в някакъв смисъл и в същото време шокиращо".
"Не мисля, че западните санкции по някакъв начин сериозно ще променят положението - мисленето на хората в Кремъл, а и позицията на повечето руснаци. В контекста на войната санкциите имат по-скоро мобилизиращ ефект за населението. То се мобилизира около фигурата на президента. Санкциите имат, в някакъв смисъл, дори обратен ефект. Култивира се негативното отношение към Запада".
"Очаквам подкрепа от руснаците. Ако трябва ЦИК ще помогне. Но не мисля, че е необходимо масово да се фалшифицират избори, защото по-голяма част от руснаците подкрепят Владимир Путин. Те няма кой друг да подкрепят. Системата е изградена по този начин".
"По закон съответните органи имат право да задържат тялото в продължение на 30 дни. На 30-я ден трябва да го предадат на близките".
"Те са много строги и ще се засилват още повече. Преди да излязат да протестират хората трябва много добре да си помислят какво може да последва – дали няма да си изгубят работата или пък да ги изключат от университета. В контекста на войната и на засилващите се репресии в навечерието на президентските избори, това е нормално".
"Това не би било най-доброто решение. Все пак Алексей и Юлия имат две деца, за които някои трябва да се погрижи".
"По-скоро няма да разберем каква е причината за смъртта на Алексей Навални. Тя ще бъде прикрита. Едва ли може да разчитаме на независима експертиза". Това обясни журналистът Ангел Григоров, бивш кореспондент на Националното радио в Москва.
Ангел Григоров анализира ефекта, който би се постигнал при засилване на санкциите срещу Русия.
Бившият кореспондент на БНР в Москва коментира опасенията на някои анализатори, че тялото на Навални може да бъде задържано от властите в Русия в продължение на години.
Бившият кореспондент на Националното радио в Москва очаква годишнината от началото на руската инвазия в Украйна - 24 февруари, да бъде отбелязана по някакъв начин.
Григоров анализира възможността съпругата на Алексей Навални – Юлия, да се превърне в обединител на руската опозиция. Той не очаква Юлия Навална да се върне в Русия.
Григоров обаче отбеляза, че инструментите за въздействие върху политическата ситуация в Русия отвън са крайно ограничени. "В Русия няма парламентарно представена опозиция“.
Григоров обясни, че на фона на останалите кандидати, Владимир Путин изглежда изключително авторитетно. "Но и да беше допусната алтернатива, Путин щеше да спечели".
Григоров обясни, че руските опозиционери се намират или в чужбина – като Гари Каспаров и Михаил Ходорковски, или в затвора – като Иля Яшин и Владимир Кара-Мурза.
Григоров цитира думите на известния руски журналист Сергей Пархоменко, който каза в своя канал в "Телеграм", че са убивали Навални в продължение на три години.
Журналистът очаква победа на Владимир Путин на предстоящите президентски избори в Русия.
Репресивните мерки в Русия се засилват през последните години, отбеляза Григоров.
Той обаче не се нае да прогнозира дали ще бъде спазен законът. Ангел Григоров смята, че по-скоро няма да бъде позволено тялото на Навални да бъде изнесено в чужбина за аутопсия.
Последвайте канала на