Ученичката, спечелила златен медал на олимпиада по математика: Разплаках се, когато чух българския химн

42
© ПМГ

„В началото не мислехме, че това е моята силна страна. Не очаквахме нищо сериозно“, разказа тя. Явява се обаче на първото си състезание – „Математика без граници“ и печели сребърен медал.

„Когато участвам на състезания не си казвам задължително, че трябва да изкарам много висок резултат. Важно е и участието, да създавам контакти с ученици от други държави“, допълни тя.

„Награждаването започна с парад на различните държави. Всеки носеше своето знаме и излизаше на сцената. Ние, българчетата, бяхме в началото. Това беше един много емоционален за мен момент, очите ми се насълзиха“, разказа десетокласничката от Ямбол.

„Приятелите на математиката са все по-малко. Там се иска много труд, много постоянство, но това което се получава, е един хоризонт върху всичко в живота“, категорична е учителката по точната наука.

„Това е дете, което е социално ангажирано, филантроп. Трябва да благодарим за дейността ѝ, за тази степен на осъзнатост, за това, което тя има като отношение към обществото. Благодаря ѝ искрено“, каза директорът на ПМГ „Атанас Радев“ Нели Вълканова.

„Успешно успяхме да проведем обучения на глухонеми деца. Подготвихме различни задачи за всички различни класове. Надяваме се тази година да успеем да проведем състезанието. Надявам се и деца от България да могат да се включат“, коментира Божидара.

Българската ученичка е сред организаторите на олимпиада за глухонеми деца

Извън позитивната част

Пътят към успеха

Разплаках се, когато чух българския химн, сподели 16-годишната Божидара Амуджиева, която завоюва златен медал на международната олимпиада по математика в Малайзия. Тя и второкласник са единствените, които представят България в престижното състезание с участници от цял свят.

Божидара започва да се вълнува от точната наука още в първи клас. Майка ѝ е учител по математика.

Божидара смята, че успехът не е на всяка цена, но човек не трябва да се отказва.

В момента се уточнява кога и къде ще се състои олимпиадата.

Държавата не подпомага финансово участието на класирани български ученици в международни олимпиади и състезания. В списъка за финансиране попадат само националните състезания и олимпиади от календара на Министерството на образоването и науката. Родителите и училищата сами търсят спонсори, посочи директорът на ямболската ПМГ.

За съжаление, през последните години българските деца „бягат“ от математиката, според учителката на Божидара – Таня Дянкова. По думите ѝ причините са комплексни, но ако децата бъдат запалени по математиката, тя им дава отлични възможности.

Златният медал тя печели сред силна конкуренция на ученици от азиатските държави, особено от Филипините, посочи Божидара. Според нея това се дължи на различната образователна система там, в която изучаването на математика е много сериозно застъпено.

На математическо състезание в Япония през 2019 г. Божидара научава за инициативата за създаване на олимпиада за глухонеми деца. Българската ученичка става част организационния комитет за състезанието. Инициативата е на филипински ученици, а Божидара е единствената, която е от друга държава в организационния комитет.

Освен с математика, се занимава благотворителна дейност. Президент е на младежката организация „Интеракт“ към „Ротари“ клуб. Обича да рисува, участва и в конкурси по изобразително изкуство. Мечтае да създаде комикс. Признава, че зад отличията стои много труд и постоянство. Колебае се между архитектурата и програмирането в бъдеще, но иска да учи в чужбина.

Първият международен успех не закъснява – във втори клас печели златен медал и става шампион на олимпиадата по математика в Сингапур през 2016 г. Към днешна дата Божидара е носител на над 70 отличия от престижни национални и международни състезания.

Тя е възпитаничка на природо-математическа гимназия (ПМГ) „Атанас Радев“ в града. Завърна се преди дни от провелото се от 26 до 30 декември 2023 г. международно състезание. За пътя към успеха и любовта към математиката разказа пред БТА заедно със своята учителка Таня Дянкова и директорът на гимназията Нели Вълканова.

Нашите деца преминават безпрепятствено общинските и областните кръгове, класират се на националните кръгове. Когато обаче тези деца трябва да отидат на международна олимпиада, ние трябва да търсим спонсори. Няма как едно училище да има този ресурс и тази възможност да осигури огромни средства, каза още Нели Вълканова.

Продължителността на състезанието беше 90 минути. Имаше 28 задачи с нарастваща трудност. Бяха от различен тип – геометрия, аритметика, теория на числата, логика и комбинаторика, разказа Божидара.

Последвайте канала на

Владимир Василев
42

Свързани новини

Водещи новини

Ученичката, спечелила златен медал на олимпиада по математика: Разплаках се, когато чух българския химн | Новини.бг