)
"Със сигурност ще загубим пари по Плана за възстановяване. Пеканов има много голяма вина, да не прехвърля собствената си вина, защото този план можеше да се изпълни още в началото на 2021 г., а сега сме 2024 г. и усвояването на средствата и инвестициите, които трябваше да направим, са нулеви, затова и финансовият министър ги пренасочва", каза бившият министър на икономиката.
В бюджета е заложен ръст от 3,2%. Прогнозите са малко по-песимистични. Бизнес климатът в България намалява. Ние ще очакваме рискове. Бюджетът е малко по-оптимистичен и трябва да бъдем много внимателни. Приходната част спрямо миналата година е с 8 млрд. лв. повече. Нека поздравим министъра на финансите Асен Василев, парламентът за пръв път от няколко години има приет бюджет в рамките на предходната година. Това е много важно за бизнеса. Това коментира бившият министър на икономиката Лъчезар Борисов в студиото на "Денят ON AIR".
По думите му в бюджета има и проблеми. На първо място той посочи надвишените приходи от гледна точка на макрорамката, а на второ място - инвестициите.
Според него инициативата "Достъпно за всеки" не работи. На мнение е, че темпът на инфлация ще започне да намалява, но цените няма да паднат.
"Миналата година пропуснахме инвестициите. Има и друг проблем. В Агенция "Пътна инфраструктура" е предвиден приход и разход 0, това е оставено в централния бюджет. Това е един риск. Има рискове, но най-важното е, че приехме бюджета навреме. От гледна точка на дефицита се справихме. Ползвахме свръх дивидент от енергетиката. Големият проблем е инфлацията", добави Борисов в ефира на Bulgaria ON AIR.
"Последната публикация в сайта на Центъра за изследване на демокрацията предвижда, че българската държава така е направила, че трябва да връща през 2024 г. 400 млн. лв. данък. На входа и на изхода на "Лукойл" независимо, че са се обявили като център за финансов резултат, стоят пак техни компании", заяви Борисов.
Последвайте канала на