НА ЖИВО

НА ЖИВО: Цирк в НС: Ивелин Михайлов се подигра жестоко с Цончо Ганев. НС обсъжда кандидатурите за председател и четирима членове на Фискалния съвет

Доставките на газ за Европа от "Газпром" през 2024 г. ще останат на досегашните нива

12
© gettyimages

"Смятам, че през 2024 г. транзитът през Украйна ще продължи да функционира, както и досега и през страната ще преминат около 15 милиарда куб. м. Така износът на "Газпром" за Европа би останал близък до нивата си от 2023 г.", посочва експертът от "Финам" Сергий Кауфман.

Доставките на "Газпром" за Европа, без да се взема предвид турският пазар, през 2024 г. ще останат близки до нивата си от 2023 г. - около 28-29 милиарда куб. м, смятат експерти, цитирани от ТАСС. Частично увеличение би било възможно след пускането в експлоатация на газовия хъб в Турция, предаде БТА.

Според Алексей Гривач от клуб "Валдай" износът за Европа по тръбопроводи остава стабилен в обем от по 2-2,5 милиарда куб. м месечно вече над година. Балансът обаче е крехък и опитите за нарушаването му продължават, изтъква той.

Според Кауфман засега газовият хъб в Турция не е необходим, тъй като износът по тръбопровода "Турски поток" е под проектната му мощност, а се очаква през втората половина на годината да се увеличи предлагането на втечнен природен газ. От тази гледна точка на газовия хъб в Турция може да се гледа по-скоро като на алтернатива на транзита през Украйна.

По думите му има възможности износът да бъде увеличен през Турция, тъй като по тръбите има свободин мощности, но това е под риск от очакваното пускане в експлоатация на плаващия терминал за втечнен природен газ в Александруполис.

Последвайте канала на

Калина Христова
12

Свързани новини

Водещи новини

Доставките на газ за Европа от "Газпром" през 2024 г. ще останат на досегашните нива | Новини.бг