)
- Вярно ли е, че цените щели да паднат с вноса на зърно отвън?
- Имат ли основание зърнопроизводителите от цялата страна да протестират, г-н Найденов?
- Можете ли да кажете колко процента от произвеждащите зърно имат майбаси, яхти и прочее, за което някои ги порицават?
- Пояснете моля за читателите, кой и как определя субсидиите за зърнопроизводителите?
- Категорично имат право да протестират, защото
- Моето управление на сектора съвпадна с първия програмен период на България в ЕС. Ние влязохме в съюза през 2007 г., а аз поех земеделското министерство през 2009 година. До 2013 година ние внесохме искане тази несправедливост да бъде отменена. През втория програмен период бяха приети т.нар.”прагове”, т.е. колкото и да е голямо стопанството да има праг от 300 000. Сега може би службите трябва да се занимаят с възможните прехвърляния, правени от големи производители на части от своя бизнес на свои хора, за да заобикалят тези тавани. Но това трябва да се установи от компетентните органи.
- Не. Това е следваща опорка. Няма как да поевтинее каквото и да е, поради този внос. Цените на пшеницата, слънчогледа, олиото и прочее, се търгуват на световните борси и няма как ние да повлияем на този пазар. Освен това не съм виждал тук да поевтинява която и да е стока, докато паралелно навън тя поскъпва. Няма да се напълни и хазната. Само се разбуни сектора и дано не повлекат крак със следващи протести, за каквито чувам в различни други браншове…
- Субсидиите се определят от ЕК на базата на приетата обща селскостопанска политика на съюза с участието на всяка страна-член. От националния бюджет на съответната държава също могат да се заделят пари, но у нас за земеделието те са малко.
- Това е изтъркана опорка, която не е от сега.
До всеки трактор, полицай пази властта от "любовта" на народа
Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на редакцията на Novini.bg.
- Защо това не беше променено през годините?
Имат ли основание да протестират зърнопроизводителите? Кой определя квотите и субсидиите в земеделието? Колко са богатите „зърнари” в сравнение с всички производители в бранша? Разговарям с Мирослав Найденов, бивш министър на земеделието /2009 г. –2013 г./. Той е ветеринарен лекар, който към момента работи в частния бизнес.
А къде са българските министри и политици и защо не търсят нови пазари и възможности за нашите производители?!
Всички останали са средностатистически земеделски производители, които не могат да си позволяват такива луксове и карат стари коли. Дори много богатите в бранша не са крадци, не са спечелили парите си с крадене от общото. Общоевропейската квотна политика е такава, че дава конкурентно предимство на тези, които имат повече земя. Т.е. този, който има повече повече площ, получава повече.
Затова се стигна до тук. И друг път е имало протести в земеделския сектор, но обикновено след дълги преговори и изчерпване на всички други методи. Сега нямаше нищо такова – зърнопроизводителите бяха изненадани от решението на депутатите и правителството, а ги поканиха на разговори след взетото решение. На всичко отгоре пък премиерът и ги обиди непростимо и публично. Всичко това допълнително ще ескалира ситуацията и за съжаление ще страдаме всички ние - от блокирането на пътищата, ГКПП, движението ще е затруднено. Като човек, управлявал 4 години този сектор съм категоричен, че протестът на земеделците е основателен.
Но фокусът не бива да се измества – протестиращите имат основание, защото коректните, честни и почтени производители са много повече и тяхната работа последните години много се оскъпи, поради скъпите торове най-вече. Тези хора са изправени на ръба на оцеляването, защото тяхната суровина се търгува на световните борси и не може да бъде реализирана на нашия малък национален пазар.
Програмните периоди са 7-годишни, определя се бюджет за тях и първо идват преки субсидии, определени на единица площ. Второ, има възможност и за пари от европейски фондове, свързани със земеделието за модернизиране на съответни производства, за техника и прочее. Тези средства много помогнаха на нашите земеделци в годините назад и вече можем да кажем, че България има конкурентно зърнопроизводство. Не е добре сега да се правят опити да се съсипят тези хора. Всички останали сектори в земеделието – животновъдство, производство на плодове и зеленчуци, пчеларство и др.. могат да се подпомагат от нашата държава. Нали затова има МС и отделни министерства – да подпомагат работещите хора в тези отрасли. Нашите е добре да се поучат от примера на украинската държава, която търси всячески и активно пазари и възможности.
България получава средно големи по размер субсидии, определяни от ЕК.
Зърнопроизводителите са около 70 000, а от тях много заможни, които могат да си правят подобни покупки, са не повече от 100 души.
решението за вдигането на ветото върху вноса на украинско зърно беше взето на бързо и на тъмно. Вероятно става въпрос за политическа сделка с украинската страна и ЕК, без по никакъв начин да бъдат отчетени интересите на българските производители.
Последвайте канала на