)
„ДЕМОКРАЦИЯ или КОМУНИЗЪМ
P.S. Това, което трябва да се иска от държавата е да осигури ЕДНАКВА КОНКУРЕНТНА СРЕДА с останалите страни-членки от ЕС”.
Ами ТЕ са борсови.
В сегашното, абсолютно несъстоятелен.
ВТОРО - цените били ниски.
Всичко е внос.
Възниква същият въпрос - ТЯ от държавата ли се определя? Очевидно - не.
Защото държавата НЕ е сред тях.
И тогава ви трябваха пари, но не ме подкрепихте! Защо? Вие си знаете.
Искали среща с министър-председателя, с министъра на земеделието, с този на финансите и с Комисията в НС.
На тази снимка през 2018 г. животновъди пак като предходни и следващи години изсипват мляко на жълтите павета в столицата. На горната - овцевъди от Кърджалийско блокират пътища...
Налице е сбъркана европейска селскостопанска политика.
Не съм чул през това време БРАНШОВИЦИТЕ да са се съгласявали с това мое твърдение.
Още по-сбъркана е и българската.
ПЪРВО - защото всяка година плащали по 2.5 млрд.лв за РЕНТИ.
Пазарът е тук - къде са ни картофите, лукът, чесънът, доматите, краставиците, репичките, пиперът, млякото, месото?
По темата говоря от петнадесет години.
При комунизма беше иначе.
Резонен въпрос за онова, другото време.
Резонният въпрос е - кои са договарящите страни?
ТЕ не се съгласиха дори и в онзи случай, когато през април 2020 година, след срещата ми с тогавашния министър-председател Борисов, бяха обещани и щяха да се дадат допълнително 150 млн.лв!!!
ТРЕТО - къде била държавата в осигуряване на пазари?
Така че решете - ако искате пазарна икономика, тя е такава.
Тогава?
Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на редакцията на Novini.bg.
Уважаеми колеги, проблемът е друг.
Чувам, че няколко браншови организации готвели протести.
Ще искат пари!
Не се спирам да се дивя на манталитета на българите, който е толкова разнообразен, че е чудно как изобщо живеем съвместно в една общност и нея все още я има! Днес ви предлагам да се съсредоточим върху съсловните протести в сферата на земеделието, за които преди два дни съобщиха специализирани в областта медии и предупредиха, че пак има недоволни, които плашат с протести.
Дано има време да докаже способностите си, защото напоследък освен на всеобхватна некадърност, сме свидетели и на толкова бързосменящи се правителства, че никой не успява да запомни имената на чиновниците от висшия ешалон, които издържаме.
Казват, че сегашният министър разбирал, но една птичка пролет прави ли? Не. А това, че е бил успешен бизнесмен и производител преди дали ще му помогне да се справи с огромната корупция в тази област, за която дори бездомните кучета около министерството са чували.
Моят основен въпрос, който се надявам да получи отговор, е,
На следващата година други техни колеги повтарят този отработен сценарий. Ей така се „работи” на парче и по ресори. Без дългосрочна визия, план и перспектива. Всяка отделна организация – на зърнопроизводителите, на плодопроизводителите, сега и на животновъдите и т.н. дърпа чергата към себе си, не гледа общата картина. Държавното ръководството в лицето на земеделското министерство и неговите безбройни агенции и агенцийки, го играе пас и безпомощно кърши ръце при всеки бунт на производителите в годините назад. Защото там назначават предимно партийни креатури, които нямат представа нито от важността на сектора, нито как да го управляват. Не веднъж доказани в работата си уважавани производители са задавали простичкия въпрос:
От над три десетилетия в този важен за изхранването и оцеляването на нацията ни обществено-икономически сектор, съсипан из основи от калпавите политици на прехода, различните браншови организации рекетират управленията с протести. Като блокират пътищата с техника, повикат и пошумят малко, вземат едни пари от бюджета, т.е. от нашите общи пари, и млъкват.
Смятам за важно мнението на всеки експерт в своята област. Ето какво мисли един безспорен авторитет в земеделското производство –
Защо ли? Ами за пари, разбира се.
Кога най-после ще назначат специалисти в МЗХ, които да разбират от земеделие?!
Красимир Кумчев. земеделски производител с над 40 години практика и агроконсултант. Той бе първият номиниран за Фермер №1 на Златна Тракия/2003/. Красимир Кумчев има създадени два патента - Методика за субсидиране на селското стопанство и за бутиковата ябълка. Неотдавна обявеният за "Крал на ябълковото производство" бе принуден да изкорени своите ябълкови градини, поради непукизма на държавата към родните производители:
ако е вярно, че в земеделието са изсипани близо 38 милиарда лева по наши и чужди програми и проекти, защо, по дяволите, ядем вносни боклуци с пластмасов вкус, вместо чудесните български плодове и зеленчуци?!
Последвайте канала на