)
Фирма осъди Държавен фонд "Земеделие" за отрязани 766 000 лева по програмата за доставка на плод в училищата и детските градини в страната. Това става ясно от решение на Административен съд - София-град от 28 юни 2023 г. в полза на компанията, като разпорежда ДФЗ да изплати парите и разноските по делото, предаде БТА.
Всяка година близо 420 000 български деца, посещаващи над 3400 учебни заведения в цялата страна, хапват витамини по схемата "Училищен плод". За да се хранят по-здравословно българчетата, от ЕС отпускат около 4 млн. лева годишно, а още толкова се отделят от националния бюджет. Кого да изберат за доставките на плод и мляко, решават учебните заведения. А контролът върху въпросния избор и администриране на схемите по правило е в ръцете на фонд "Земеделие".
Въпреки че компанията е одобрена от самия фонд за доставчик по действащата процедура, авансира със собствени средства закупуването и транспортирането на продуктите, представя изрядни заявки за плащане, дружеството не получава възстановяване на направените разходи, посочват от компанията.
Подадена е касационна жалба от страна на ДФЗ, по която предстои да бъде образувано производство пред Върховния административен съд.
Съдебната битка се води от края на 2019 г.
"Цитираното съдебно решение е постановено по административно дело, образувано по жалба, подадена от "Ню проджектс консулт", представлявано от Милена Рашева, с която е оспорена законосъобразността на Уведомително писмо на зам.-изпълнителния директор на Държавен фонд "Земеделие", с което по горепосочените заявки за плащане е редуцирана стойността на финансовата помощ по схема "Училищен плод", за периода от ноември 2018 г. до април 2019 г. включително. Диспозитивът на съдебното решение не е осъдителен и не разпорежда на фонда да извърши плащане по подадените заявки за плащане, а с него се отменя посоченото по-горе уведомително писмо поради установени от съда несъответствия с изискванията за форма по чл. 59, ал. 1 и ал. 2, т. 4 от АПК, обосноваващи постановения с него частичен отказ в заявките за плащане", коментираха от ДФЗ и допълниха, че решението не е окончателно.
От ДФЗ твърдят, че отказват плащане на фирмата за 2018-2019 г., защото за част от заявените разходи не е осигурен национален бюджет, а за друга част компанията не е изпълнявала "лично" доставките, а ги е "превъзложила" на други 3 юридически лица. Според собственика на "Ню проджектс консулт" и земеделски производител Милена Рашева значителна е и сумата на доставени плодове, за които не е посочено никакво основание от ДФЗ за отказ от плащане. По реда на АПК и Наредбата обаче такива основания за отказ от плащане няма.
Последвайте канала на