Стои въпросът колко по-скъпи ще са родните плодове тази година заради измръзването на овошките отпреди седмица.
Той информира, че и при традиционни доставчици като Турция и Гърция ситуацията никак не е добре.
Студената вълна е продължила прекалено дълго, но дейността по градините продължава, категоричен е гостът.
"За съжаление, щетите са огромни. Тази година беше много неспецифична. Застудяванията почнаха още от началото на февруари месец. Към момента всички костилкови са пострадали - череши, праскови, сливи, кайсии. Крушите също са пострадали. Засега около 50% от площите с ябълки са запазени. Вече сме сигурни - в региона няма да има и за опитване", каза зам.-председателят на Браншовата камара "Плодове и Зеленчуци" Синан Вейсал в "България сутрин".
"Наличието на пресни плодове на пазара тази година ще е голям проблем. Има различни технологии, основната е, когато се обливат дърветата с вода, която замръзва и плодовете остават в пашкул - капсуловат се и щетите са по-малко. Колеги в чужбина предлагат затопляне на въздуха, но всичко това работи до определен процент", обясни Вейсал за Bulgaria ON AIR.
"Постоянно сме в комуникация с Министерството на земеделието. По обезщетенията работи един инструмент - държавата компенсира земеделците с определен процент от разходите, което не е достатъчно да покрие всички загуби, но е инструмент, който ни позволява да оцелеем и да продължим да работим следващата година. Нямаме застраховки. Тази година заработва гаранционен фонд, който ще обезщетява производителите и с европейски средства, но при ранно замръзнали няма да успеем да се възползваме от обезщетенията", посочи той.
)