)
„С Териториалните планове не се поемат ангажименти нито за работата на „Мини Марица-изток“, нито на електроцентралите“, заяви заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов на третата дискусия на тема „Бъдеще за енергийния комплекс „Марица изток“ - перспективи и предизвикателства", проведена в Стара Загора, съобщават от пресцентъра на ведомството.
Г-н Ненов коментира още, че е установен дефицит на информация спрямо засегнатите от плановете. Той подчерта, че Териториалните планове имат за цел да адресират ефектите от енергийния преход и нуждите на засегнатите.
Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева коментира, че европейските средства не са самоцел, а елемент от решението на една сложна задача.
Заместник-министър Ива Петрова изтъкна нуждата от участие на местно ниво в механизма на управление на плановете и допълни, че е отправена покана към големи инвеститори, за да се очертаят възможните инвестици.
Заместник-министър Ненов подчерта, че споменатите в Териториалните планове обеми на производство на електрическа енергия от комплекса не са поет ангажимент, а са оценка, базирана на обективни данни.
Заместник-министърът на икономиката Ивайло Шотев коментира, че министерството му е поело ангажимент до края на годината да бъдат направени планове за индустриалните зони и подчерта големия потенциал на Стара Загора, включително заради стратегическото местоположение.
По отношение на нуждата от енергийна стратегия на страната, заместник-министър Петрова заяви, че Интегрираният план в областта на енергетиката и климата е стратегическият документ, който трябва да обедини секторните стратегии. Съответно, енергийната стратегия трябва да бъде съобразена именно с този план, който в момента е в процес на актуализация.
Представителите на изпълнителната власт изтъкнаха, че ролята на държавата е да създаде привлекателна среда, подходящ инвестиционен климат, за да бъдат създадени и качествени работни места.
Красимир Ненов каза още, че възможността за въвеждане на механизъм за капацитет е пропусната през 2019-а година и призова да не повтаряме тази грешка, невнасяйки проектите за Териториални планове.
Протест на място поиска проектите на ТПСП да съдържат още конкретика както за енергийните така и за местните политики. Представители на миньорите и синдикалните организации поискаха повече конкретика по отношение на планираните инвестиции и откриването на нови работни места. Те поставиха и въпроса кой ще извършва рекултивацията на терените, настоявайки, че не бива това да се извършва от частни фирми, което би отнело част от дейността на „Мини Марица-изток“. Представители на КНСБ настояха в Териториалните планове да бъдат заложени и възможности за улавяне на въглеродни емисии, каквито технологии се прилагат в Китай.
Той допълни, че тенденцията в момента е на намаление на добива на въглища, което е свързано с високата цена на въглеродните квоти. И въпреки че заложените обеми и количества добив не са ангажиращи, трябва да се наблюдава пазарната ситуация и да се адаптира дейността. Заместник-министърът допълни, че приветства споделянето на опит за прилагане на нови технологии, които да спомогнат плавното осъществяване на енергийния преход.
От Министерството на труда и социалната политика се ангажираха да бъдат партньор на общината и властта и да се окаже подкрепа на всеки един засегнат от енергийния преход.
От страна на Министерството на енергетиката взе участие и заместник-министър Ива Петрова, а сред участниците бяха заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева, заместник-министърът на икономиката Ивайло Шотев и заместник-министърът на труда и социалната политика Десислава Стоянова.
Последвайте канала на