Novini.bg

СБЖ: Испански журналисти се борят за правата си в поредна "черна сряда"

31
СБЖ: Испански журналисти се борят за правата си в поредна "черна сряда"
© pixabay

„Действието в редакциите не е координирано, но има съгласуване между фирмените комисии и персонала на различните вестници, тъй като има две общи искания: по-добри заплати и по-достойни условия на труд. Комисиите на компанията, в координация със синдикатите, стоят зад този протест, който беше повторен в други редакции след 19 април. Например, от служителите на "Expansión" и "Marca" (и двете издания са към "Unidad Editorial"); от работници от групата PRISA и персонал от вестник "El País"; от спортната медия "As"; присъединиха се и журналисти от икономическата медия "Cinco Días", работници от медийната група "Vocento", издател на вестник "ABC", и от "Prensa Ibérica", която публикува "El Periódico", и други.

„Инициативата за „черни сряди“ беше заимствана от колеги, които работят в испанската телевизия. Те провеждаха свои „черни петъци“, за да протестират срещу несигурните условия на труд през 2018 г.“, обяснява генералният секретар на Федерацията на журналистическите съюзи (FeSP), Агустин Янел.

Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на редакцията и на Novini.bg

Работещите в испански ежедневници журналисти проведоха поредна протестна "черна сряда" на 2 август с искания за по-добри условия на труд и за актуализирани на заплатите, които не са променяни от над 10 години. Всички протестиращи бяха облечени в черно, съобщава сайтът на Съюза на българските журналисти.

Асоциацията на журналистите към синдиката UGT посочва: „Ниските заплати, рисковете за професионалното здраве и несигурните условия на труд на наетите работници и по-специално на самостоятелно заетите са някои от проблемите, които засягат журналистическата практика в Испания. Към тях се добавят ниските заплати за новодошлите в професията и замразяването на заплатите, в някои случаи, за повече от десетилетие сред ветерани журналисти. Напълно подкрепяме всички инициативи, които целят подобряване на условията на труд и достойнство на журналистическата професия”.

Журналисти, медийни работници и служители на испанския икономически вестник "Expansión" постигнаха предварително споразумение с медийната компания "Unidad Editorial" - една от най-големите медийни групи в страната. Споразумението ще бъде гласувано днес, на 3 август, и включва увеличения на заплатите и възможност за един ден дистанционна работа на седмица, наред с други облекчения, пише сайтът на Международната федерация на журналистите (МФЖ).

На 5 юли работническият съвет на "El País" одобри с 92,7% от гласовете споразумение, което позволява актуализиране на заплатите след 12 години замразяване. Действията, извършени по време на различни „черни сряди“, и масовата подкрепа, показана за две стачки на 7 и 10 юли, които бяха отменени след постигането на споразумението, бяха от решаващо значение за продължаване на борбата и постигане на по-добри условия с компанията при преговорите маса..

На 7 юли работническият съвет на "El Mundo" обяви, че е одобрил с 85,8% от гласовете споразумение, което е довело до увеличение на заплатите в редакцията, регулиране на дистанционната работа за един ден в седмицата и по-добри условия за тези, които печелят най-ниски заплати.

По същия начин персоналът на "Diario Sur", който е базиран в Малага и е част от медийната група "Vocento", поддържа мобилизациите живи. Със замразени заплати за 12 години те настояват за увеличение на заплатите и по-добри условия на труд.

Предварителното споразумение е важна победа след седмици на протести в редакцията и непрестанни преговори между работническите съвети и синдикатите с отговорните в медиите

През предишните седмици служители от други редакции като големите всекидневници "El Mundo" и "El País", също постигнаха подобни споразумения със своите работодатели. Всичко обаче започна няколко месеца по-рано. През април 2023 г. работници от вестник "El Mundo", част от медийната група "Unidad Editorial", отидоха на работа, облечени в черно. Около обяд те напуснаха редакцията и се събраха пред входа на сградата, за да протестират срещу отказа на компанията да преговаря за увеличение на заплатите и подобряване на условията на труд. Денят беше сряда, 19 април - и това бе първото от многото последвали изздания на "черната сряда“.

Президентът на FAPE Мигел Анхел Носеда изтъква: „FAPE твърдо подкрепя кампанията за „черни сряди“ срещу несигурността, в която участват журналисти от различни медии в Испания.

При журналисти от цяла Испания има спад на реалните заплати от години. Мащабът на протестните действия показва нивото на недоволство и възмущението, породено от него. Международната и Европейската федерации на журналистите приветстват инициативата на протестите „черни сряди“ и създалото се високо ниво на солидарност между испанските журналисти.

След продължила три дни „черна сряда“, работниците от в. "El Periódico de Catalunya", базиран в Барселона, продължават да протестират, за да гарантират достойно бъдеще за дигиталното издание на каталонски и да алармират за липсата на ресурси и персонал. „Не можете да правите добра журналистика без ресурси“, заключава работническият съвет на "El Periódico de Catalunya".

съответстващи на базисните трудови норми и на рамките на демократичната система. Глобалната и колективната солидарност, както и застъпничеството на Международната федерация на журналистите, придава сила на ценностите в нашата професия."

Достойнството и качеството на журналистиката изисква достойни, справедливи условия на труд,

Не са изпълнени обаче исканията на всички редакции.

Победите на работниците в пресата

за подобряване на несигурните условия на труд на журналистите в Испания.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
31

Свързани новини

Водещи новини

СБЖ: Испански журналисти се борят за правата си в поредна "черна сряда" | Новини.бг