Конфликтът в Судан не показва признаци на затихване, гражданите на страната се подготвят за още насилие

21
Конфликтът в Судан не показва признаци на затихване, гражданите на страната се подготвят за още насилие

Рано тази сутрин в суданската столица Хартум се чуваха изстрели и сражения, а ООН предупреди, че хуманитарната обстановка в Судан е критична. На този фон двата враждуващи лагера отново се обвиниха взаимно в нарушаване на примирието в продължаващия вече трета седмица опустошителен конфликт, предаде Ройтерс.

В столицата Хартум военните се сражават със силите на генерал Дагало, които са се укрепили в жилищните райони на града. Досега в сраженията се вижда как по-гъвкавите бойци на СБП се разпръскват из целия град, докато по-добре въоръжената армия на генерал Ал Бурхан се опитва да ги порази главно чрез въздушни удари с безпилотни летателни апарати и изтребители.

Въпреки многобройните обещания за прекратяване на огъня, насилието отново разтърси столицата Хартум, а това крие опасност да възпламени отново етническия конфликт в обширния западен регион Дарфур.

Мнозина се страхуват за живота си, тъй като двамата най-влиятелни мъже в Судан водят война в страната, която от десетилетия е разтърсвана от граждански войни, преврати и икономически трудности.

Най-малко 528 души са загинали, а 4599 са ранени, съобщи министерството на здравеопазването на Судан. ООН също оповести подобен брой загинали, но смята, че реалното число е много по-голямо.

Ръководителят на суданската армия генерал Абдел Фатах ал Бурхан, заяви че никога няма да седне на масата за преговори с началника на Силите за бърза подкрепа (СБП) генерал Мохамед Хамдан Дагало, известен още като Хамети, който на свой ред заяви, че ще разговаря само след като армията прекрати военните действия.

Сраженията докараха Судан до гражданска война, провалила подкрепяния от международната общност преход, целящ установяването на демократично правителство, и принудиха десетки хиляди хора да избягат в съседните страни.

Стотици хора бяха убити, а хиляди пострадаха, след като на 15 април отдавна тлеещата борба за власт между суданската армия и паравоенните Сили за бърза подкрепа (СБП) прерасна във въоръжен конфликт., предаде БТА.

Това задълбочи и хуманитарната криза в страната, където една трета от населението е било зависимо от някаква форма на хуманитарна помощ преди избухването на сраженията, заяви Мартин Грифитс, заместник-генерален секретар на ООН, отговарящ за хуманитарните въпроси. "Мащабът и динамиката на случващото се в Судан са безпрецедентни. Изключително обезпокоени сме от отражението на конфликта в кратко-и дългосрочен план върху хората Судан, и върху по-широкия регион", добави той.

"Трябва да продължа да работя, особено при тези обстоятелства. Всичко е по-скъпо", заяви Абделбаги, който притежава бръснарница в Хартум. "Появявам се на работа за два-три часа, след което затварям, защото не е безопасно", добави той.

Двете страни заявиха, че официалното споразумение за прекратяване на огъня, което трябваше да изтече в полунощ, ще бъде удължено с още 72 часа, което според СБП е "в отговор на международните, регионалните и местните призиви". Армията заяви, че се надява, че бунтовниците, както тя нарича СБП, ще се придържат към споразумението, но смята, че те възнамеряват да продължават с атаките.

Конфликтът накара десетки хиляди хора да избягат извън границите на Судан и предизвика предупреждения, че страната може да се разпадне, като същевременно дестабилизира и без това размирния регион. Военните действия накара и чуждите правителства да се опитат да евакуират своите граждани, отбелязва Ройтерс.

Последвайте канала на

Калина Христова
21

Свързани новини

Конфликтът в Судан не показва признаци на затихване, гражданите на страната се подготвят за още насилие | Новини.бг