Начинът, по който хората пишат и използват компютърната мишка, може да е по-добър индикатор за стреса на работното място, отколкото сърдечният им ритъм, предаде Франс прес, позовавайки се на швейцарско изследване.
Авторите му смятат, че техният модел може да помогне за предотвратяване на хроничния стрес.
Връзката между стреса и поведението с клавиатурата и мишката може да се обясни с т.нар. теория за невромоторния шум.
Докато на някои от изследваните лица е било позволено да работят необезпокоявани, половината участници са били прекъсвани многократно от чат съобщения и освен това са били поканени да участват в интервю за работа.
За целите на настоящото изследване авторите му са наблюдавали 90 участници в лаборатория, които са изпълнявали реалистични офис задачи, като например планиране на срещи или записване и анализ на данни.
Изследователите отбелязват, че е необходимо спешно да се намерят надеждни начини за откриване на повишен стрес на работното място, от какъвто страда всеки трети служител в Швейцария.
Изследователите са установили, че стресираните хора пишат и движат мишката по различен начин от спокойните хора.
Понастоящем те тестват своя модел с помощта на приложение, като данните се записват от швейцарски служители, които са се съгласили да съдействат.
Резултатите се очакват до края на годината, допълва БТА.
Специалистите са записали поведението с мишката и клавиатурата на участниците, както и сърдечния им ритъм, и редовно са ги питали колко стресирани се чувстват.
Специалистите са открили също, че хората, които се чувстват стресирани на работното място, правят повече грешки, когато пишат, и са склонни да пишат отривисто, с много кратки паузи.
Спокойните индивиди, от друга страна, правят по-малко, но по-дълги почивки, когато пишат на компютъра.
"Засегнатите често не осъзнават, че физическите и психическите им ресурси намаляват, докато не стане твърде късно", казват изследователите.
"Начинът, по който пишем на клавиатурата и движим мишката, изглежда е по-добър показател за нивото на стрес, отколкото сърдечният ни ритъм в работна среда", пишат изследователите от швейцарския Федерален технологичен институт в Цюрих.
"Повишените нива на стрес влияят негативно върху способността на мозъка ни да обработва информация. Това се отразява и на двигателните ни умения", обяснява психологът и съавтор на изследването Жасмин Кер.
"Стресираните хора местят мишката по-често и по-неточно и покриват по-големи разстояния на екрана", обясняват авторите на изследването.
)