Милева говори и за друг задържан за смъртта на 18-те мигранти в камион, с когото прокуратурата е сключила две споразумения.
Тя даде информация и за задържани по случая „Локорско”. Намиращият се в арест в Гърция Валентин Христов се е съгласил да бъде екстрадиран и съден у нас. Кога точно ще се случи това, зависело от гръцките власти.
По думите ѝ делата през 2019 г. са били 670, през 2021 г. стигат до 1773, а през миналата година те вече са 2626. За този период се наблюдава и повишаване на броя на обвинителните актове – 581 през 2022 г., като оправданите лица през 2022 г. са едва три.
По отношение на делата за т.нар. каналджийство Сийка Милева отчете, че за периода от 2019 до 2022 г. прокуратурата е регистрирала драстично увеличение на делата за престъпления, свързани с каналджийството.
Закриването на спецправосъдието от депутатите е довело до спад в разкриването на организираните престъпни групи (ОПГ) в страната. Такъв извод направи на брифинг в Съдебната палата говорителят на главния прокурор Сийка Милева, предаде репортер на Novini.bg
Тя даде пример с това, че през 2021 г. осъдените лица за участие в ОПГ са били 145, а през 2022 г. техният брой е спаднал едва до 62. Милева отбеляза, че тази тенденция се очаква да продължи в резултат от неефективните решения, взети от депутатите от миналите парламенти.
Преди 2015-а година лицето е многократно осъждано – предимно за шофиране без книжка. По-късно получава присъда от пет месеца затвор за каналджийство. По време на досъдебното производство той е бил задържан под стража и времето, прекарано в ареста, трябвало да се приспадне от присъдата. Така реално мъжът лежи в затвора около месец и половина. След като излиза, сключва ново споразумение с прокуратурата по друго, вече образувано досъдебно производство. Двете наложени му наказания се кумулират и той изтърпява по-сериозната присъда, поясни Милева.