13
До момента са разпитани множество пострадали лица, които разказват подробно, че са блъскали по преградите, защото са започнали да се задушават, но шофьорите не са помогнали и са избягали.
Дунгаров каза, че е израснал без баща и иска само да е с майка си.
Пред съда петимата обвинени поискаха по-леки мерки за неотклонение.
Съдът не намери достатъчно основания, за да приеме, че петимата могат да се укрият, тъй като са съдействали на разследването.
Определението не е окончателно и подлежи на жалба или протест пред САС. В случай на такива, съдебното заседание е насрочено за 28 февруари.
Софийският градски съд определи мярка за неотклонение "Задържане под стража" на Христиан Дунгаров, Атанас Атанасов, Петър Янев, Тачо Тачев и Виктор Кузмов. Петимата са обвинени за случая с 18-те починали мигранти в камион край софийското село Локорско.
Атанасов заяви, че е съдействал напълно и е помогнал "много неща да се решат". Янев каза, че не се чувства виновен, защото е бил на 400 км. Тачев съжалява, че е "станало така", а Кузмов, който е обвинен за ръководене на организирана престъпна групировка, заяви, че би изтърпял наказанието си, ако му се докаже вината.
Съдът се мотивира с наличието на достатъчно доказателства, от които може да се направи извод, че те са извършители на престъпленията, в които са обвинени, както и че може да извършат престъпление. "Деянията са предварително добре планирани и старателно изпълнени", съобщиха от институцията.
)