Подобни нахлувания във въздушното пространство, които се случиха през ноември 2019 г., юни 2020 г. и септември 2021 г., са "напълно неприемливи", се добавя в него.
Правителството поиска потвърждение от Китай и призова да няма повторение на подобни инциденти, заяви министерството на уебсайта си късно във вторник.
Припомняме, че САЩ свалиха четири летящи обекта над въздушното пространство на САЩ и Канада през последните седмици, единият от които според тях е китайски балон за наблюдение.
Това обаче поднови подозренията за неидентифицирани досега обекти, видени да летят над Япония.
Китай обаче също хвърли обвинения към САЩ за опити за шпиониране с подобни летателни средства над негова територия и призова съседите си да не следват примера на САЩ при справяне с подобни инциденти.
"Дори и да е балон, навлизането в нашето въздушно пространство без разрешение е териториално нарушение и Министерството на отбраната ще продължи да събира повече информация и да бъде нащрек за балони", казаха от министерството.
Министерството на отбраната на Япония заяви, че три обекта, забелязани във въздушното пространство между 2019 г. и 2021 г., вероятно са били китайски балони за наблюдение, най-категоричната му оценка за неидентифицираните досега елементи, съобщи "Блумбърг".
За останалите три свалени обекта в Северна Америка не е установено, че имат връзки с китайски шпионаж и може да са били изстреляни с "комерсиална или доброкачествена цел", каза във вторник говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби.
)