)
"Не е в нас вината, ако няма второ плащане", категоричен е той.
"В рамките на 2 години все още имаме време да предоговорим въпросните 40%, които ПП заложиха, и да бъдат премахнати от Плана за възстановяване, защото са вредни за държавата и за нацията ни", коментира синдикалистът в предаването "Преди всички".
"Държавата трябва да започне да работи за изграждането на нови базови мощности. Това е единственото спасение и единственият начин някога да се осмелят да ограничат работата на комплекс "Марица изток".
Държавата не може да живее без комплекс "Марица изток", няма да има електричество. Това каза пред БНР Деян Дяков, председател на КНСБ в ТЕЦ "Марица изток 2".
Дяков изрази надежда депутатите да гласуват "за" и максимално бързо да започне предоговарянето на условията за въглищните централи.
Дяков посочи още, че са се почувствали "изключително пренебрегнати и обидени" от това, че при залагането на тези стойности в ПВУ не са се допитали до социалните партньори и не са били направени социално-икономически проучвания как това ще се отрази на общините и региона.
Дяков поясни, че "докато настъпи момента за тоталното затваряне на "Марица изток", следва да бъдат изградени нови предприятия и нови базови мощности и професионално обучените кадри да се преместят в нови предприятия в региона.
Към този момент държавата не е готова за реформа, смята той.
Следващите плащания по ПВУ ще бъдат спрени не заради отварянето на плана, 13 проектозакона има да се приемат от НС и още 53 изисквания от ЕК, поясни Деян Дяков.
Той изтъкна, че от юни миналата година алармират всеки месец за "тези пагубни 40%", а днешната им акция е третата поред.
Последвайте канала на