Правителството очаква да построи новите мощности близо до единствената АЕЦ, която функционира към момента в страната - АЕЦ "Борсел" в югозападната част на Нидерландия.
По-рано правителството бе заделило 5 милиарда евро за изграждане на нови атомни енергоблокове от общ фонд в размер на 35 милиарда евро, предназначен за финансиране на енергийния преход през следващото десетилетие.
Очаква се изграждането на двете нови атомни централи да започне през 2028 г.
Нидерландия планира да построи две атомни електроцентрали до 2035 г., които да осигурят до 13 на сто от общото производство на електроенергия в страната, съобщи нидерландското правителство, цитирано от БТА.
Новите ядрени централи трябва да изиграят важна роля в енергийния преход на страната, докато Нидерландия се стреми да направи производството на електроенергия въглеродно неутрално до 2040 г. Миналата година Нидерландия е получила 12 на сто от енергията си от устойчиви източници.
)